Prenasleduje vás pocit, že musíte byť v práci najlepšia?

, 09.08.2013 16:00
žena v práci
Ilustračné foto. Autor:

Možno ste už prišli na to, že ste kariéristka a možno, že by vám prospelo, keby ste prehodnotili priority.

Diagnóza: byť najlepšou!

Nutkavý pocit byť najlepšou vás bude nútiť neustále zvyšovať svoj výkon. Áno, je pravda, že v práci trávime väčšinu svojho života (ak nie sme práve na dovolenke alebo na materskej). A preto je dôležité, aby sme mali takú, ktorá nás baví, ktorú robiť vieme. Potom je logické, že sa k nej chceme postaviť zodpovedne. Stále sa však dá „nepreháňať to“.

Neberte ju tak vážne

Ale! Dajte si pozor na to, aby sa vaša posadnutosť prácou nezmenila na skutočnú chorobu, kedy kvôli nej začnete zanedbávať napríklad rodinu. Ak ju stratíte, bude neskoro plakať nad rozliatym mliekom. Preto si „upracte“ vo svojom živote. Niektorým veciam skutočne nezaškodí, ak ich prestanete brať tak vážne.

Mýliť sa je ľudské

Dôležité je nebrať si všetko tak osobne. Ak spravíte chybu v práci, povedzte si, že mýliť sa je ľudské. Spočítajte si, koľko krásnych dní a chvíľ ste vďaka práci zažili. Čo je v porovnaní s tým jeden deň? Hovorí sa tiež, že nie je „každý deň nedeľa“. Ak máte šéfa, ktorý vás vie okrem kritizovania (aspoň občas) aj pochváliť, vyhrali ste!

Nebojujte

Zabudnite aj na posadnutosť „byť tou najlepšou“. Nie je dobré, keď v živote ešte potrebujete s niekým súperiť a bojovať. Osloboďte sa od toho. Prácu si robte najlepšie, ako viete, no citlivo reagujte na signál, akým je napríklad únava. Upozorňuje vás na to, aby ste „ubrali“. Ak budete počúvať svoju intuíciu, problémov budete zažívať čoraz menej. A ešte raz, nezabúdajte, že robiť chyby je ľudské!

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#práca #kariéra #priority
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Začnete pravidelne cvičiť, čo pomôže aj vylučovaciemu systému.
Neočakávajte vysoké odmeny, ak ste...

+ Uvoľnite sa, nastal čas na miernejšie tempo a voľbu životných priorít.
Nie je vhodný čas na investovanie,...