Nepripúšťate si možné problémy, ale odrazu vás nepríjemne prekvapí postoj niekoho, od koho by ste to najmenej čakali?
Cudzie príbehy nevarujú, popáliť sa musíme sami!
Je to také ľudské, že nechceme počuť čo sa nám môže stať a nahovárame si ideálny scenár, v ktorom práve nás majú obísť problémy. Ísť s kamarátmi do zaujímavého projektu, dať im kompetencie, podiely a platy – to sa zdá výborný nápad, ktorý nemôže nič pokaziť. A práve tu sa vynorí more príležitostí, čo vyfarbia alebo naštrbia charaktery, pokašlú vzťahy. Ak sú v tom peniaze, výhody a povinnosti, ktoré je nutné čo najspravodlivejšie deliť medzi všetkých členov tímu – kamarátov i nekamarátov – ťažko sa hľadá ideálna alternatíva.
Sme len ľudia, chyby robíme všetci
Je naivné si myslieť, že kamarát nemôže zradiť a bude našim najopornejším bodom vo svete tvrdého biznisu. Ak chceme byť naozaj dobrí a skutoční profesionáli, musíme dodržiavať isté pravidlá, byť neraz nekompromisní, prísni na seba i na spolupracovníkov. A tu sa kamarátstva nenosia, škodia tak dlhoročným známostiam, ako i okoliu, ktoré sa na tieto podivné vzťahy často nemo a s nepochopením pozerá ( bojuje so spravodlivosťou, márne sa snaží presadiť, ukázať kvality a dostať sa na úroveň tých, čo boli na piedestál dosadení). Je to život bohatý na skúsenosti s ľuďmi i prácou, no mimoriadne ťažký na úspešné zvládnutie.
Byť objektívnym v „kamarátskej“ firme je umenie
Kamarátovi nevynadáte, aj keď si to zaslúži a na nekamaráta nakladiete neúmerné nároky bez adekvátnej odmeny, pričom si takéto správanie nazaslúži a vy to všetko sakra dobre viete! Ale neviete, ako byť objektívny… Ak s tým máte problém, mali by ste to riešiť, nech nepadajú nevinné hlavy, lebo takýmto počínaním ľahko skrachujete i vy. Myslíte to s biznisom seriózne? Tak nevsádzajte na kamarátstva, familiárnosť, zjednodušenie situácie. Môžete si to totiž skomplikovať tak, že neprídete len o priateľstvá, ale aj o dobré meno, o prestíž značky, o investície, istoty atď.