Kyslá kapusta je milovaná pochúťka aj zázrak pre zdravie: Jej kyslosť zabíja bacily, ale viete tiež, ako na tie nevábne 'plyny' po...?

Patrí medzi obľúbené pochúťky nielen medzi Slovákmi, ale aj v našom bezprostrednom okolí. Kyslá kapusta však svoju históriu nezačala písať v strednej či východnej Európe.

06.11.2024 15:30
kyslá kapusta Foto:
debata (4)

Fermentovaný produkt, pripravený z kapusty sa podľa historických záznamov objavil prvýkrát už pred viac ako 2000 rokmi v starovekej Číne. Konzumovali ju vraj robotníci, ktorí stavali Veľký čínsky múr. Do Európy sa dostala prostredníctvom Mongolov, ktorí fermentáciu kapusty používali ako spôsob konzervácie a zdroja vitamínov pre dlhé výpravy. V stredoveku sa tento spôsob konzervovania ujal aj v Európe, najmä kvôli jeho jednoduchosti a zdravotným výhodám. Najstaršie zmienky v Európe pochádzajú zo stredovekého Nemecka, kde sa stala kyslá kapusta základom jedálnička.

8x kapustová čalamáda: Jednoduché recepty bez sterilizácie, aj superzdravé bez umelých konzervantov Čítajte viac 8x kapustová čalamáda: Jednoduché recepty bez sterilizácie, aj superzdravé bez umelých konzervantov

O kyslej kapuste sa často zvykne písať ako o zázraku v jedálničku. Dôvodom je bohatý obsah vitamínov – medzi nimi napríklad vitamín C, vitamíny skupiny B, K a minerály ako železo, horčík či vápnik. Obsahuje tiež probiotiká, ktoré podporujú zdravú črevnú mikroflóru, a tým aj trávenie a imunitu. Fermentácia tiež zlepšuje vstrebávanie živín z kapusty a znižuje množstvo prírodných cukrov, čo robí kyslú kapustu vhodnou aj pre diabetikov.

Začiatočník musí začať pomaly

Existuje veľa spôsobov, ako kyslú kapustu zaradiť do jedálnička. Môžete ju konzumovať surovú ako prílohu, alebo ju pridať do šalátov. Varená sa používa v tradičných jedlách ako kapustnica, segedínsky guláš či halušky s kyslou kapustou. Dá sa pridať aj do sendvičov, wrapov, polievok alebo dokonca ako príloha ku grilovaným jedlám.

Kyslá kapusta je jedným z najzdravších pokrmov...

Ak ste kyslú kapustu nikdy predtým nejedli, je lepšie začať s malými porciami a postupne zvyšovať množstvo, aby si telo zvyklo na jej fermentovaný obsah. Aj keď surová kyslá kapusta má viac živín, varená je ľahšie stráviteľná, takže je vhodnejšia pre tých, ktorí kyslú kapustu len plánujú zaradiť do svojho jedálnička.

hokkaido, tekvica, pečená tekvica, Čítajte viac Tekvica – jesenný poklad pre zdravie aj dobrú náladu. A neuveríte, čo dokáže pri nervóznej mysli

S kyslou kapustou sa však spája aj jeden „neželaný“ efekt – spôsobuje nadúvanie a následne aj uvoľnovanie plynov – áno, rozumiete správne – máme na mysli prdenie. Vyhnúť sa mu úplne nedá – keďže kyslá kapusta obsahuje vlákninu a probiotiká, ktoré stimulujú črevá.

Nepríjemný efekt však môžete obmedziť. Pomôcť môže napríklad nasledovné:

  1. Jedzte menšie porcie – Menšie množstvo kapusty bude pre tráviaci trakt menej zaťažujúce.
  2. Kombinujte kyslú kapustu s inými potravinami – je vhodné ju jesť s potravinami, ktoré sa ľahšie trávia, ako sú zemiaky alebo ryža, ktoré môžu zmierniť účinky nadúvania.
  3. Pite dostatok vody – vláknina v kyslej kapuste potrebuje vodu, aby sa mohla efektívne tráviť. Dostatok tekutín môže znížiť nadúvanie.
  4. Pomôžte si bylinkami – fenikel, rasca alebo zázvor pridávané do kyslej kapusty alebo jedla môžu podporiť trávenie a znížiť tvorbu plynov.
Video
Veľmi chrumkavá pochúťka vytvorená z plátkov zemiakov so syrom a jednoduchej plnky z kyslej kapusty, slaninky a zo smotany.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 4 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #zdravie #vitamín #kyslá kapusta #nadúvanie #prdenie

+ Spoločné aktivity prinesú viac radosti a prehĺbia vaše vzťahy.
Nestresujte, čo ste nestihli teraz, nevadí,...

+ Pred spaním nejedzte aspoň dve hodiny inak sa budú bolesti opakovať.
Budete musieť byť v predvianočný čas v...