Zabudnite na ryžu a zemiaky. Skúste zdravšie prílohy

Aj vy doma striedate ako prílohu len ryžu a zemiaky, ktoré občas spestríte tarhoňou? Skúste niečo zdravé, chutné a trochu exotické. Potešia sa nielen vaše chuťové bunky, ale aj celé telo. A na tanieri sa blysnete želanou zmenou.

09.07.2024 13:54
Bulgur, kuskus, quinoa. Strácate sa? Vysvetlíme... Foto:
Bulgur je ľahko stráviteľný, nenáročný na prípravu.
debata

Bulgur

Veľmi stará a výživná obilnina, ktorá má aj v jedálničku modernej ženy svoje miesto. Vyrába sa z celých pšeničných zŕn, ktoré boli sparené či čiastočne uvarené, usušené a následne rozlámané. Ako tradičná prísada sa používa v stredomorskej kuchyni. Teda na miestach, kde ľudia žijú najdlhšie. Ide o celozrnnú obilninu, pretože sa vyrába z celého jadra pšenice. Bulgur je ľahko stráviteľný, nenáročný na prípravu. Iba sa povarí vo vode ako ryža. Pritom obsahuje veľké množstvo bielkovín, vlákniny, ale tiež železa, horčíka a kyseliny listovej. Funguje ako skvelá prevencia srdcovo-cievnych ochorení, podporuje zdravé trávenie a prispieva k udržaniu optimálnej hladiny cukru v krvi.

Quinoa

Prastará rastlina, ktorá pochádza z Južnej Ameriky. Po uvarení vyzerá ako malé semienko a tiež sa tak chová. Použiť ju môžete do šalátov, rizota aj zapekaných pokrmov, prípadne na zahustenie polievok. Quinú zoženiete bielu, červenú a čiernu. Je plná vlákniny, prospieva teda črevám a tráviacemu systému. Obsahuje vitamíny skupiny B, množstvo horčíka, zinku, selénu a železa, ďalej tiež vitamín E, ktorý spomaľuje starnutie pokožky a chráni organizmus proti škodlivým voľným radikálom. V neposlednom rade v nej nájdete aj omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny. Tak potrebné pre mozog aj celé telo.

Na komáre aj vŕzgajúce pánty: 10 praktických tipov, ako v domácnosti využiť kokosový olej Čítajte aj Nie je olej ako olej. Jeden zníži tlak, druhý vás spraví krajšou. Spoznajte ich pozitíva

Beluga

Čierna šošovica je perfektným jedlom. Má totiž nízky glykemický index, udržuje teda stabilnú hladinu cukru v krvi a prispieva k postupnému uvoľňovaniu inzulínu. Jej chuť je príjemne sladkastá. Pre svoju čiernu farbu ju niektorí nazývajú „kaviárom“. Nie je však tak drahá a pritom nabitá vlákninou, antioxidantmi, minerálmi aj vitamínmi skupiny B. Nemusíte ju pred varením namáčať, stačí len prepláchnuť a povariť vo vode zhruba 20 minút.

Amarant

Patrí medzi pseudoobilniny, čo znamená, že k nim nepatrí, ale v kuchyni sa využíva a upravuje úplne rovnako. Je bohatý na rastlinné bielkoviny a aminokyseliny, z vitamínov obsahuje najmä A, C, B a E a k tomu množstvo minerálov ako fosfor, vápnik a železo.

Vďaka tomu pomáha podporovať obehový systém, regulovať trávenie a spomaľovať starnutie organizmu. Amarantové zrná sú bezlepkové a ľahko stráviteľné, pričom majú široké možnosti použitia: do müsli, jogurtu či tvarohu, do šalátov alebo ako plnohodnotná alternatíva ryže či kuskusu. Obľúbená je aj amarantová múka, z ktorej vyrobíte sladké pečivo a koláče.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #trávenie #vitamíny #príloha k jedlu #vláknina #glykemický index #obilniny #nenasýtené mastné kyseliny #quinoa #amarant #bulgur #stredomorská kuchyňa

+ Očakávajte príjemný deň, využite počasie a zájdite k vode, zaplávajte si.
Analyzujte svoje výdavky, aby ste...

+ Láska nakoniec zvíťazí a vy budete spokojne zaspávať s úsmevom na tvári.
Peňazí nie je nikdy dosť, preto...