Púpavu na záhrade nelikvidujte. Zužitkujte ju v kuchyni. Budete zdravší

Ak sa na púpavu prestanete pozerať ako na burinu, nielenže vám zmiznú vrásky na čele, ako sa s ňou na trávniku popasovať, získate aj skvelý zdroj živín, dokonca chutnú súčasť šalátov a sama budete prekvapená, na koľko spôsobov sa dá púpava použiť. Jar a leto nám zdravie vysievajú takpovediac pred nosom. Stačí ho len pozbierať.

06.06.2024 11:20
púpava lekárska, koreň Foto:
Púpavy sú na čiernej listine mnohých záhradkárov, zato sú vysoko cenené u poctivých bylinkárov.
debata

Nejde o burinu, ale bylinu

Púpavy sú na čiernej listine mnohých záhradkárov, zato sú vysoko cenené u poctivých bylinkárov. Predstavujú totiž skutočný poklad zravia. Priamo pred nás servírujú širokú škálu liečivých a zdravotných benefitov, a to od koreňov po kvety. Púpavy sú bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a antioxidantov, a môžu tak pomôcť pri riešení mnohých bežných zdravotných problémov.

Názov lekárska nemá náhodou

Nejde len o obyčajnú púpavu. Celý jej názov je púpava lekárska, čo o jej vlastnostiach mnoho vypovedá. Bežne sa vyskytuje po celom svete a má dlhú históriu v tradičnej medicíne. Ponúka detoxikáciu organizmu, podporu trávenia, zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia a mnoho ďalších. A skonzumovať sa oplatí celú rastlinu.

Začína to kvetmi

Kvety púpav sú bohaté na antioxidanty, ako sú flavonoidy a karotenoidy, ktoré chránia telo pred škodlivými účinkami voľných radikálov a znižujú zápaly. Tradične sa používajú na výrobu nepravého medu, sirupov a tinktúr, používaných pri podpore imunitného systému a v boji proti prechladnutiu a chrípke.

Žiarivo žlté kvietky majú tiež močopudné vlastnosti, vďaka čomu odplavujú toxíny z tela a podporujú zdravie obličiek. Ich konzumácia vo forme čaju alebo extraktu môže byť prospešná ľuďom trpiacim ochoreniami močového ústrojenstva alebo problémami s nadmerným zadržiavaním tekutín.

semienka, semená, olej, omega-3 mastné kyseliny Čítajte aj Konope vie zlepšiť zdravie. Kľúčové sú semienka

Listy chutia aj pomáhajú

Listy púpavy sú plné živín, vrátane vitamínu C, A, vápnika a železa. Majú diuretické vlastnosti a pomáhajú pri detoxikácii tela, podpore trávenia a znižovaní zápalov v tele. Sú bohatým zdrojom vlákniny. Púpavové listy sú hojne používané v kulinárstve a sú súčasťou mnohých receptov po celom svete. Môžu byť konzumované surové v šalátoch aj varené ako príloha. Často sa pridávajú do smoothies. Vďaka svojej širokej dostupnosti predstavujú listy púpav skvelý spôsob, ako pridať do jedálnička ďalšie chute, ale aj kúsok zdravia.

Zužitkujete aj stonky

Púpavové stonky sú často opomínanou časťou tejto rastliny, majú pritom nemalý zdravotný prínos. Obsahujú vlákninu a sú bohaté na minerály ako draslík a horčík, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu svalov a nervového systému. Stonky je možné konzumovať surové alebo varené. Viete ich pridať do šalátov, omáčok alebo smoothies ako zdravá a chutná prísada.

Cenný je aj koreň

Korene sú tradične používané pre zdravie pečene a žlčníka. Obsahujú látku známu ako inulín, ktorá podporuje produkciu žlče a trávenie tukov. Tradične sa využívajú na podporu trávenia a liečbu zažívacích ťažkostí. Korene púpavy sú tiež bohatým zdrojom vitamínov B a C, železa, vápnika a horčíka, ktoré pomáhajú posilňovať imunitný systém a zlepšovať celkové zdravie. Ďalej majú protizápalové vlastnosti a napomáhajú znižovať bolesť spojenú s artritídou a zápalovými ochoreniami.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #vitamín C #zápal #vláknina #vápnik #artritída #horčík #antioxidanty #draslík #železo #vitamín A #inulín #púpava #púpava lekárska

+ Na päty sa vám bude lepiť smola a budete mať pocit, že všetko ide dolu vodou.
V práci sa vám bude dariť ako...

+ Ste veľmi sebavedomá osoba, vďaka tomu ste o krok vpred pred ostatnými.
V práci nebudete mať svoje obdobie,...