Dar bohov
Reďkovku tak možno naozaj pomenovať, pretože jej pôvod je tak trochu zahalený tajomstvom. Akoby ju tu naozaj rozsypali pri stvorení Zeme. Pretože reďkovky sú široko rozšírené po celom svete, no málo vieme o ich histórii. Vedci však orientačne lokalizovali pôvod reďkoviek v juhovýchodnej Ázii, pretože je to jediná oblasť, kde boli v prírode objavené ich divoké formy. V historických materiáloch sa začínajú vyskytovať v treťom storočí pred naším letopočtom. A potom sa už len pestovali, kultivovali a rozširovali. A ľudia na to mali naozaj veľa dôvodov.
Chuť a vôňa zdravia
To, čo nám príliš nevonia, je najzdravšie. Platí to o cesnaku, cibuli aj reďkovke, ktorá nie každému práve vonia. Štipľavú chuť aj charakteristický zápach majú na svedomí horčičné oleje, ktorým sú pripisované mnohé zdravotné benefity, okrem iného napríklad antimikrobiálne účinky. Táto podceňovaná zelenina je plná aj ďalších živín, ktoré tiež môžu mať veľmi pozitívny vplyv na zdravie.
Doma je aj v ajurvéde
Reďkovka sa hojne vyskytuje v ajurvédskej a tradičnej čínskej medicíne. Tu sa používajú napríklad na liečbu horúčky, problémov s produkciou žlče, bolesťou v krku a zápalov. Pol šálky reďkoviek ponúka asi 15 percent odporúčanej dennej dávky vitamínu C, ďalej obsahujú menšie množstvo draslíka, niacínu, vápnika, horčíka, zinku, fosforu, medi, mangánu alebo sodíka, kyseliny listovej a tiež vitamínov skupiny B alebo vitamínu K.
Čítajte aj Už ste skúšali špargľu v ľahkých šalátoch? Nie? To je škoda, prinášame tipyObranca ženského zdravia
Hlavne ženy bude zaujímať, že reďkovky obsahujú protiplesňový proteín RsAFP2, ktorý podľa výsledkov štúdií účinkuje proti niektorým druhom kvasiniek Candida, najmä proti Candida albicans. Máte práve s týmito neduhmi problém? Reďkovka pomôže váš boj vyhrať.
Skvelé na detox
Reďkovky obsahujú chemické zlúčeniny ako glukozinolát a izotiokyanát, ktoré môžu pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Konzumácia reďkoviek tiež zvyšuje prirodzenú produkciu adiponektínu v tele. Vyššie hladiny tohto hormónu pomáhajú chrániť pred inzulínovou rezistenciou. Obsahujú tiež látky, ktoré pomáhajú pečeni na detoxikáciu a obličkám s vyplavovaním toxínov.
Nemusíte ich kupovať
Ako sa hovorí, tie najlepšie kúsky zeleniny sú pestované doma. Ale na reďkovky nepotrebujete veľkú záhradu, ani plantáž. Môžete to skúsiť aj na okennom parapete. Potrebujete iba nádobku s hĺbkou okolo 25 centimetrov, ktorú naplníte substrátom na pestovanie zeleniny. Reďkovku zasaďte asi centimeter hlboko a po zahrnutí substrátom zalejte vodou. Potom už len zavlažujete a čoskoro príde zdravá úroda.