Cesari sa pred časom vyjadril, že objavil originálny recept na špagety carbonara – jedlo, ktoré Taliani milujú a ktoré si našlo množstvo priaznivcov po celom svete. Niekto si ho pripravuje poctivo doma, iní naň zájdu do reštaurácie. Ak majú šťastie, tak autentickej a talianskej. Skoro všade sa však pri špagetách carbonara spomínajú nasledujúce ingrediencie: vajíčko, syr Pecorino, vzduchom sušená slaninka Guanciale a čierne korenie.
Čítajte viac Nevylievať! 7 prekvapujúcich tipov, ako využiť vodu z uvarených cestovínRecept z roku 1954, na ktorý sa odvoláva Luca Cesari, však hovorí o cesnaku a syre Gruyère (pôvodom švajčiarsky syr, ktorý pri zohriatí mení konzistenicu na krémovejšiu a maslovejšiu). Historik jedla a influencer sa nebál vysloviť teóriu, že možno aj samotní Taliani varia celé roky milované jedlo zle. Lepšie povedané nesprávne v porovnaní s pôvodným receptom.
A keďže taliansky národ je veľmi emotívne, divoké boli aj reakcie, ktoré nasledovali po Cesariho slovách interpretovaných vo viacerých médiách, televízii či dokonca knižne. „Ľudia mi želali, aby som bol mŕtvy, urážali ma a hovorili, že by som mal ísť do väzenia,“ cituje historika portál Bild.de.
Čítajte viac 10 dôvodov, prečo vaše špagety carbonara nechutia ako v TalianskuJeho slovám sa však bránia aj majitelia reštaurácií, často vychýrení šéfkuchári, ktorí recept dedili v rodine. Tvrdia, že s vajíčkom, slaninkou a pecorinom sa omáčka carbonara robí v Taliansku už niekoľko generácií. Je možné, že recept, ktorý našiel Cesari, bol akurát prvým zapísaným receptom, no nezodpovedal vtedajšej podobe špagiet a ich milovanej omáčky.
Ako upozornil portál Gala.de, špagety carbonara sa pravdepodobne začali pripravovať počas sklonku druhej svetovej vojny, keď v Ríme boli umiestnení americkí vojaci.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Špagety Bolognese podľa René Štúra na Varecha.sk