Stačí jeden pomaranč denne a... Tu sú recepty, do ktorých sa vám toto ovocie hodí

Konzumácia pomarančov pomáha predchádzať tvorbe obličkových kameňov. Podporuje aj trávenie a vstrebávanie živín, najmä železa. Zvyšuje tiež odolnosť ľudí voči infekciám.

12.01.2024 12:30
pomaranč, džús, vitamín C Foto:
Pomaranče sú podľa odborníkov výborným zdrojom vitamínu C.
debata

Priblížili to odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava na sociálnej sieti. „Pomaranče chránia tiež naše cievy, udržiavajú ich pružné a priechodné, pôsobia ako prevencia rakoviny a mnohých chronických ochorení,“ ozrejmila Katarína Blažová z Poradne zdravia úradu.

Pomaranče sú podľa odborníkov výborným zdrojom vitamínu C. „Stačí, ak denne skonzumujeme jeden väčší pomaranč (200 gramov) a máme pokrytú odporúčanú dennú dávku vitamínu,“ doplnili. Dostatok vitamínu C okrem zvýšenia odolnosti voči infekciám podľa ich slov napomáha aj k hojeniu rán.

Zároveň poukázali na to, že pomaranče patria k najvýdatnejším zdrojom stopového prvku selénu, ktorý sa tiež účastní na zachovaní prirodzenej imunity. Obsahujú aj ďalšie vitamíny a minerály vrátane draslíka. Ten prispieva k prevencii srdcových infarktov a vzniku krvných zrazenín.

čaj, šípky, šípkový Čítajte viac Čas šípkového čaju je tu! Prečistí pečeň, pomôže v boji s akné. A dokáže ešte viac

Pomaranče majú zároveň pre vysoký obsah draslíka odvodňujúce a lipolytické účinky, teda rozkladajú tukové „vankúšiky“. Znižujú tiež príznaky starnutia a ich vôňa má vplyv aj na duševné zdravie. „Zmierňujú stres a podráždenosť, pôsobia antidepresívne,“ dodala Blažová.

Video
Jemná piškóta, nadýchaný sneh, jahody a mascarpone... Táto naša verzia slávneho zákuska je hriešne dobrá!

Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte **Kardinál rezy ** na Varecha.sk

Viac videoreceptov si pozrite v TV Varecha.

Video
Čerstvý ovocný šalát je najlepšie skonzumovať hneď, inak sa z neho stane nevzhľadná kôpka. Ak si ho však chcete zobrať na výlet alebo do práce, ukážeme vám, ako ho pripraviť tak, aby ovocie nestratilo chuť ani farbu.
Video
Kto by nepoznal naše slovenské „lepeňáky“. My si však tentoraz doprajeme kus kvalitného mäsa, zdravú zeleninu a domácu hráškovú majonézu. Chuť bude dokonalá!
debata chyba
Viac na túto tému: #recepty #vitamín C #pomaranč

+ Zamerajte sa na kondíciu a posilnenie imunity. Zdravie je prioritou.
Pracovné problémy vyriešite s nadhľadom a...

+ Nemusíte mať výčitky z jedla ste predsa na dovolenke, doprajte si.
Na pohovore so šéfom...