Levanduľa
Levanduľa je ideálna do kuchyne, najmä do sladkostí, ako sú sušienky, koláče, pudingy, krémy a zmrzlina. Sušená levanduľa dodá vášmu dezertu letný nádych. Posypte letné šaláty alebo polievky niekoľkými čerstvými levanduľovými kvetmi alebo nimi ochuťte zeleninu a jahňacie mäso. Pri varení a pečení ju však používajte veľmi striedmo, pretože esenciálne oleje môžu rýchlo získať príliš dominantnú chuť.
Z levandule si môžete ľahko pripraviť čaj, ktorý vám pomôže zaspať a bojovať proti stresu. Na jednu šálku zalejte jednu čajovú lyžičku sušených levanduľových kvetov 200 mililitrami vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Potom všetko preceďte a podľa potreby oslaďte medom. Mimochodom, čaj je účinný nielen pri problémoch so spánkom a celkovou nervozitou, ale pomáha aj proti žalúdočným a črevným ťažkostiam, ako aj proti bolestiam brucha (napríklad počas menštruácie).
Levanduľu možno pridať aj do oleja alebo do octu a používať do šalátov alebo na dochutenie omáčok a polievok. Mimochodom, kvety majú najsilnejšiu arómu ešte pred úplným rozkvitnutím.
Z levandule je výborná aj limonáda. Recept je veľmi jednoduchý: najprv zvarte 1/2 l vody, 1–2 polievkové lyžice cukru a miešajte, kým sa cukor úplne nerozpustí. Pridajte 6 čerstvých levanduľových kvetov, odstavte z ohňa a nechajte vychladnúť. Potom zmes cez sito prelejte do džbánu. Doplňte 1/2 litra studenej vody a 150 mililitrov čerstvo vylisovanej limetkovej alebo citrónovej šťavy. Ak máte radi sladké, pridajte ešte podľa chuti cukor a vychlaďte. Keď je limonáda vychladená, opäť ju premiešajte a nalejte do pohárov. Do každého pridajte kocky ľadu a jeden kvet levandule a podávajte.
Čítajte aj Ako správne ugrilovať steak, čo servírovať ako prílohu? Odborník radí, robte to taktoMedovka lekárska
Medovka lekárska, často nazývaná jednoducho medovka, je jednou z najdôležitejších a najstarších bylín v histórii ľudstva. Už v 1. storočí n. l. rímsky učenec Plínius chválil jej mnohé pozitívne vlastnosti, Arabi ju pestovali ako okrasnú, liečivú a koreninovú rastlinu. Medovka má u nás tiež dlhú tradíciu a už v ranom stredoveku rástla v každej kláštornej záhrade.
U nás sa z medovky varí najmä čaj. Pri nespavosti a nervovom nepokoji môže chutný čaj z medovky pomôcť minimálne rovnako dobre ako obľúbené mlieko s medom – má však podstatne menej kalórií.
Jej použitie je však širšie. Listy najprv dôkladne umyte a dobre osušte a potom ich v závislosti od receptu ručne natrhajte na malé kúsky alebo ich ostrým nožom nakrájajte na pásiky.
Medovka je nevyhnutnou súčasťou bylinkovej zmesi do slávnej frankfurtskej zelenej omáčky, čo je omáčka z kyslej smotany, byliniek, oleja a natvrdo uvarených vajec (všetko sa spolu rozmixuje), ktorá sa podáva k zemiakom alebo k vajciam vareným natvrdo. Svoje pevné miesto má však medovka aj v mnohých ďalších receptoch z jarnej a letnej kuchyne. Svieža citrónová chuť je ideálna pre ľahké pochúťky. Či už ako jedlá dekorácia dezertov, zmrzliny, tort a koláčov, alebo do zeleninových jedál, studených a teplých omáčok, jemných polievok, do smoothies alebo koktailov: medovkou môžete ochutiť takmer všetko. Pravidlo: najlepšie chutí všade tam, kde je citrón.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Domáca jahodová zmrzlina na Varecha.sk