Svet čajov: Oolong je čierny drak

Oolong nazývaný aj čierny dračí čaj či zelenomodrý čaj je tradičná čínska odroda čaju. Úroveň oxidácie je tu medzi zeleným a čiernym čajom.

05.02.2022 11:00
čaj, oolong, varecha, Foto:
Za najlepšie čaje oolong sú považované čaje z Taiwanu.
debata

Názov oolong znamená čierny drak. Pôvod tohto mena opisujú rôzne legendy. Jedna z nich hovorí, že majiteľa čajovej plantáže pri sušení čajových lístkov zahnal čierny drak. Keď sa po niekoľkých dňoch opatrne vrátil, lístky na slnku zoxidovali, a tak majiteľ získal lahodný nápoj.

sambal oelek, varecha, Čítajte aj Tajomný svet korenia: Ako štípe Sambal oelek?

Na výrobu čaju oolong musia čajové lístky po zozbieraní na slnku najprv zvädnúť a potom sa uskladnia v miestnosti, kde odpočívajú, pričom oxidujú. Lístky sa počas toho „pretrepávajú“ aby reagovali so vzdušným kyslíkom, ale tento proces netrvá tak dlho ako pri čiernom čaji. Oxidácia sa klasicky zastavovala zahrievaním lístkov v železných panviciach. V závislosti od dĺžky oxidácie oolong chutí buď viac ako zelený, alebo ako čierny čaj.

Za najlepšie čaje oolong sú považované čaje z Taiwanu, z tradičných pestovateľských oblastí v Hsinchu, Miaoli a Pinglin a z provincie Fu-ťien v Číne. Čaj oolong sa môže zalievať niekoľkokrát. Tradične sa na tento účel používajú malé čajové kanvičky z neglazovanej hli­ny.

Video
Nápoj z japonského čaju

Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Domáci matcha drink na Varecha.sk

Viac videoreceptov si pozrite v TV Varecha.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #čaj #zelený čaj #odroda #Varecha.sk #čierny čaj #čaj matcha #oolong #magazín Varecha

+ Kondíciu si udržiavajte pravidelným posilňovaním a dýchacími cvičeniami.
Vo financiách...

+ Pravidelné oslavovanie dosiahnutých míľnikov udrží motiváciu vysokú.
Vytvorenie rozpočtu a jeho dodržiavanie...