Názov oolong znamená čierny drak. Pôvod tohto mena opisujú rôzne legendy. Jedna z nich hovorí, že majiteľa čajovej plantáže pri sušení čajových lístkov zahnal čierny drak. Keď sa po niekoľkých dňoch opatrne vrátil, lístky na slnku zoxidovali, a tak majiteľ získal lahodný nápoj.
Čítajte aj Tajomný svet korenia: Ako štípe Sambal oelek?Na výrobu čaju oolong musia čajové lístky po zozbieraní na slnku najprv zvädnúť a potom sa uskladnia v miestnosti, kde odpočívajú, pričom oxidujú. Lístky sa počas toho „pretrepávajú“ aby reagovali so vzdušným kyslíkom, ale tento proces netrvá tak dlho ako pri čiernom čaji. Oxidácia sa klasicky zastavovala zahrievaním lístkov v železných panviciach. V závislosti od dĺžky oxidácie oolong chutí buď viac ako zelený, alebo ako čierny čaj.
Za najlepšie čaje oolong sú považované čaje z Taiwanu, z tradičných pestovateľských oblastí v Hsinchu, Miaoli a Pinglin a z provincie Fu-ťien v Číne. Čaj oolong sa môže zalievať niekoľkokrát. Tradične sa na tento účel používajú malé čajové kanvičky z neglazovanej hliny.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Domáci matcha drink na Varecha.sk