Nekvalitné suroviny
Ak si chcete na varenom víne naozaj pochutnať a na ďalší deň nevstávať s bolesťou hlavy, nechajte si záležať na výbere vína. Iste, zoženiete už dokonca aj víno „varené“, stačí len odstrániť zátku a obsah zohriať v hrnci – všetky ingredienciu sú už v produkte. Aj pri kúpe vína určeného na varenie sa nemusíte obmedziť na to najlacnejšie, ktoré nájdete a povedať si, „veď je to jedno, aj tak sa tam ešte kadečo pridáva a na chuti vína až tak nezáleží“. Pozorne by ste mali vyberať aj koreniny – ak chcete naozaj varené víno vychutnávať, nesypte do hrnca koreniny, ktoré vám rok ležia kdesi na poličke v špajzke, vyberajte čerstvo namleté koreniny.
Čítajte viac Málo kalórií, veľa chuti aj farieb! Raňajkový chlebík podľa Jamieho Olivera zatúžite vyskúšaťVšetkého priveľa škodí
Čím viac škorice a klinčekov, tým lepšia chuť vína… V tomto prípade však veľa všetkého skôr uškodí. A pozor, nesnažte sa prekryť nekvalitu vína tým, že pridáte viac korenia. Majte na pamäti, že niektoré prísady, ako sú klinčeky a škorica, rozvinú svoju plnú chuť až po niekoľkých minútach v tekutine. Ale ak ste víno už „prekorenili“, jeho chuť nezachránite, dokonca môže vplyvom množstva korenín zhorknúť.
Pozor na teplotu
Pri príprave vareného vína by ste si určite mali dať pozor na správnu teplotu. Víno by malo byť zohriate, ale v žiadnom prípade nie prevarené! Pri teplotách nad 60 stupňov sa z vína nielen vytráca jeho aróma, ale použité koreniny zhorknú. Napokon, ak budete víno zohrievať až k varu, vyprchá alkohol. Optimálna teplota je 50 až 60 stupňov, môžete použiť kuchynský teplomer, aby ste sa dočkali skvelého vareného vína a práve také ponúkli aj hosťom.