Tipy, triky a nápady: Čo s nepodarenou majonézou

Chcete si urobiť doma majonézu, ale výsledok nie je taký, ako by ste si želali? Napríklad sa zrazí?

23.03.2021 15:00
majonéza Foto:
Ak je, naopak, majonéza riedka, pridávajte do nej pomaličky za stáleho miešania ešte olej.

Dá sa to zachrániť – skúste do nej vmiešať pár kvapiek horúcej vody. Ak ani to nepomôže, skúste iný trik – dajte do misky vaječný žĺtok, strek octu, štipku soli a pár kvapiek oleja. Zrazenú majonézu potom pomaličky primiešavajte do vaječnej emulzie. Ak je, naopak, majonéza riedka, pridávajte do nej pomaličky za stáleho miešania ešte olej.

Baklažány potrebujú soľ

Baklažány, ktoré pred tepelnou úpravou nakrájame, treba najprv na pol hodinu aj nasoliť. Soľ sa na baklažán dáva nie kvôli tomu, aby vytiahla z neho vodu, ale aby sme sa pomocou nej zbavili horkej šťavy. Pred ďalším použitím odstráňte kvapky šťavy papierovým obrúskom.

Ak mlieko vykypí z hrnca

Ako zabrániť tomu, aby vám vykypelo mlieko z hrnca? Ak nemáte špeciálny „mliekový“ hrniec s dvojitým dnom, existuje jedno riešenie. Okraje hrnca, v ktorom budeme mlieko variť, dobre potrieme maslom, tak sa mlieko cez ne nedostane. Ak sa to ale predsa len stane, že mlieko z hrnca vykypí, nepríjemný zápach zo sporáka odstránite, ak už vyčistenú plochu pokvapkáte octom.

Koľko vydrží mak

Mak patrí medzi trvanlivé potraviny, nepomletý ho môžete skladovať aj rok. Pomletý mak ale treba spotrebovať rýchlo, pretože rýchlo stráca arómu a ľahko zatuchne. Mak sa odjakživa mlel na špeciálnom mlynčeku, ak ale nepatrí k vašej výbave domácnosti, ale máte doma mlynček na kávu, máte po probléme. Dá sa pomlieť aj na ňom, len ho treba predtým a potom poriadne vyčistiť. Málokto vie, že mak sa hodí nielen do koláčov, ale aj do pikantných jedál – v Indii ho kombinujú s karí a posýpajú ním zeleninu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #triky do kuchyne #tipy #mlieko #mak #majonéza #magazín Varecha #baklažán

+ Váš zmysel pre humor je nákazlivý, preto ste v kolektíve obľúbený.
Odmenu za náročnú prácu si rozhodne...

+ Pri zdravotných problémoch bude nutné poradiť sa s odborníkom.
Zdokonaľte sa vo vašich slabostiach, môžu sa stať...