Väčšiu bielu fazuľu na noc namočíme do mäsového vývaru a na ďalší deň uvaríme do mäkka s cibuľou, do ktorej sme napichali korenie. Necháme spolu s vývarom vychladnúť a potom fazuľu scedíme, necháme dobre odkvapkať. Pridáme ocot, olej, soľ, nadrobno nakrájanú cibuľu a petržlenovú vňať. Pred servírovaním by sme ju mali nechať ešte jednu noc v chladničke, aby fazuľa prijala všetky chute. Na koniec môžeme pridať paradajky.
Tymian a palina na rôzne použitie
Na čo použiť tymian? Možno neviete, ale vynikajúco sa hodí do bielej hlávkovej kapusty a taktiež do pečených zemiakov. Skúste ho tiež pridať do osolenej vriacej vody, keď varíte cestoviny – dostanú zaujímavý chuťový podtón. Ak sa vám zdá pečená kačica, hus alebo pečené bravčové ťažko stráviteľné, pomôže ďalšia bylinka – palina. Vetvička paliny dovnútra, alebo na mäso pridá nielen chuť, ale urobí mäso aj ľahšie stráviteľným.
Pochúťka z lososa
Údený alebo marinovaný losos patrí aj u nás k pochúťkam, ktoré si radi občas doprajeme. Čo k nemu? Napríklad čerstvú bagetu (odporúča sa ju nie krájať, ale si ju lámať), jemne slané maslo, kôprovú alebo medovú horčicu, chrenovú šľahačku, prípadne nejaký šalát. A čím tieto dobroty zapíjať? Dobre vychladeným pivom, prípadne trochu jemnej pálenky.
Čo nepatrí do chladničky
Väčšinu potravín sa odporúča skladovať v chladničke – či už ide o mäso, mlieko, syry či zeleninu a ovocie. Existujú ale aj výnimky. Do chladničky sa neodporúča dávať zo zeleniny paradajky a avokádo, a z ovocia mango či banány. Ich chuť sa lepšie rozvinie pri izbovej teplote.