Iste, kyslá kapusta sa považuje za veľmi zdravú potravinu, o jej účinkoch na naše zdravie niet pochýb. Podobne je na tom aj šťava z kyslej kapusty a rozhodne má nášmu telu čo ponúknuť. Obsahuje dôležité vitamíny a minerály, ako aj baktérie mliečneho kvasenia, ktoré sú prospešné pre trávenie a takisto pre zdravie čriev. Zjesť iba kapustu a a šťavy sa zbaviť by preto bolo chybou.
Pri výrobe kyslej kapusty necháme kvasiť bielu kapustu. Živiny obsiahnuté v bielej kapuste sa zachovajú a výnimočné látky si uchováva aj šťava z kyslej kapusty. Tá okrem iného poskytuje cenný vitamín C, ktorý podporuje imunitný systém a takisto vitamín K, ktorý je spojený so zdravými kosťami. Netreba opomenúť kyselinu listovú a vitamín B12, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri tvorbe krvi.
Špeciálny význam však majú baktérie mliečneho kvasenia, ktoré šťava v značnej miere obsahuje a ktoré vznikajú počas fermentácie. Vďaka tomu je šťava z kyslej kapusty prírodným probiotikom, ktoré podporuje črevnú flóru a tým aj zdravie čriev. A to naozaj výrazne.
Keďže trávenie a zdravie čriev ide ruka v ruke s našou hmotnosťou, šťava z kyslej kapusty je nápomocná pri chudnutí. Existuje aj špeciálna diéta, pri ktorej sa šťava z kyslej kapusty pije ráno a kyslá kapusta sa konzumuje na poludnie aj večer.
Šťava má mierne laxatívne účinky a môže u niektorých ľudí spôsobovať zažívacie ťažkosti – hnačky, plynatosť. Piť by sa mala iba v malom množstve – nie viac ako jeden pohár denne.
Šťava z kyslej kapusty dobre poslúži:
- na podporu imunitného systému
- pri zápche
- počas pôstnej kúry
- na podporu črevnej mikroflóry, napríklad po antibiotickej liečbe
- na povzbudenie trávenia
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Slané pečivo z kyslej kapusty na Varecha.sk