Semená rastlín
Pokiaľ sa obávame vypadávania vlasov, semená rastlín by sme mali zaradiť na prvé miesto do nášho jedálneho lístka. Slnečnicové, tekvicové, ľanové a chia semienka patria k skvelým zdrojom vitamínu E, ktorý sa považuje za elixír mladosti. Ochraňuje nielen korunu krásy, ale aj pleť a nechty. Za pozitívnymi účinkami rastlinných semien tiež stojí celý rad minerálnych látok. Obsahujú vysoké množstvo zinku, selénu, draslíka, medi a horčíka. Okrem toho sa spomínaná pochúťka pýši aj vysokým množstvom vitamínov zo skupiny B, ktoré bránia strate vlasov.
Mrkva na vlasy. Vážne?
Málokto by povedal o karotke, že má svoje čestné miesto pri ochrane pokožky hlavy. Odborníci predpokladajú, že čím kvalitnejšiu máme túto časť pokožky, tým menej sa musíme obávať problémov s rednúcimi vlasmi. Mrkva je skvelým zdrojom provitamínu A, ktorý sa v ľudskom tele mení na vitamín A. Vďaka tejto mikroživine sa na povrchu hlavy produkujú látky s mastným zložením, ktorých hlavných cieľom je chrániť pokožku pred znečistením a vysušením.
Ryby a strukoviny
Suché a krehké vlasy sú vďaka konzumácii rybaciny minulosťou. Pozitívne body za posilňovanie vlasov sa pripisujú najmä mastným morským rybám, spomedzi ktorých vyniká obsahom kvalitných bielkovín a zdravých tukov najmä losos. Chváli sa približne trinástimi gramami tukov, a to najmä spomínaných omega-3 mastných kyselín. Ich cieľom je posilňovať nielen cievny systém, mozog a kožu, ale aj vlasy pred vypadávaním. Podobne účinné sú aj strukoviny. Živiny z fazule, cícera, šošovice či sóje oceníme najmä v chladnom počasí, kedy chránia vlasy pred stratou lesku a sily. Netreba zabúdať ani na zelený hrášok, ktorý má vysoké množstvo bielkovín, beta-karoténu a vitamínu C. Kombinácia týchto mikroživín sa považuje za účinný prostriedok v boji proti vypadávaniu vlasov.
Zdravé raňajky potešia vlasy
Ovsené vločky na raňajky sú základom energie na celý deň a rovnako sa z jeho zdravotných benefitov poteší aj vlasová pokrývka hlavy. Kľúčovými látkami, ktoré dominujú v tejto obilnine sú vláknina, vitamíny B, minerálne látky zinok a meď. Zinok s meďou sa odporúča dopĺňať v čase, kedy dochádza k vyššej strate vlasov napríklad pri horšom životnom štýle alebo pri nadmernom strese. V tomto smere však pomôžu aj sladké zemiaky. Batáty dodajú vlasom potrebnú dávku vitamínu A a minerálnych látok. Udržiavajú vlasy pevné a odolné voči vypadávaniu pri česaní či náročnejšej úprave.
Špenát s vajcom
Špenát vyniká najmä obsahom minerálnych látok, ktoré zlepšujú štruktúru vlasu, odolnosť voči vonkajším vplyvom a vysúšaniu. Z minerálnych látok má najmä železo, draslík, selén a zinok. Zastúpené sú v ňom aj vitamíny radu B, vitamíny A, C, K a E. Vajíčka ocení koruna krásy najmä kvôli kvalitným a ľahko stráviteľným proteínom, ktoré zabezpečujú silu vlasov a ich celkové zdravie. Najlepšia je konzumácia celého vajíčka, keďže v žĺtku sa nachádza látka zvaná lecitín, ktorá zlepšuje nielen kvalitu kože, ale aj vlasov.