Naštartujte svoje zdravšie ja práve počas karantény

V štandardnom režime sa často vyhovárame, že nemáme čas "začať" žiť zdravšie. Aktuálne, v čase koronakarantény, má mnoho z nás času na seba viac.

06.05.2020 09:00
fit, cvičenie, zdravá strava, činka, žena Foto:
Začnite so zdravším životom.
debata

Možno je to práve príležitos skúsiť nové veci a začať sa stravovať a žiť zdravšie. Ako na to? Tu sú rady odborníka, trénera Ľuboša Gsch.

Zeleninová hostina

Je mnoho druhov zeleniny. Iste ste už dlhšiu dobu nejakú nechutnali alebo ste niektoré nejedli ešte vôbec. Teraz je ten čas. Prípadne si zvoľte tie druhy zeleniny, ktoré poznáte a viete si na nich pochutiť. Ak takéto druhy zeleniny máte, urobte si zeleninovú hostinu. Zabezpečíte si tak veľký objem jedla s množstvom prospešných látok a malým množstvom kalórií.

Profesionálny tréner Ľuboš Gsch. Foto: archív Ľ. G.
Ľuboš Gsch Profesionálny tréner Ľuboš Gsch.

Pôst (bez mäsa)

Dočasne (1 deň) úplne vyraďte zo svojho jedálnička mäso a mäsové výrobky. Ak ste tradičný „mäsožrút“, prídete nato, že jedným (ani dvoma) dňom bez mäsa sa váš svet nezrúti. Vhodnou voľbou môže byť tiež bezmäsitý deň skombinovať so zeleninovou hostinou. To však nemusí byť podmienka, berte to len ako tip.

Pôst

Pôst je v podstate krajší názov pre hladovku. Aj keď to možno neznie príliš lákavo, opak je pravdou. Pôst znamená nejesť nič alebo maximálne 1–2 malé jedlá počas dňa. Niektoré zdroje uvádzajú hodnotu týchto jedál max. 400 kalórií. Postenie je staré ako celý náš svet a tiež sa považuje za veľmi účinnú liečebnú metódu (v prípade, že je realizovaný rozumne). Príležitostné benefity pôstu siahajú ďalej ako len po to, že si „oddýchne“ trávenie a pomôžete tak svojej regenerácií. Asi najdôležitejší proces, ktorý v pôste stojí za zmienku je autofágia. Zjednodušene je to akýsi proces „odvozu“ odpadov z tela. Odporúča sa piť len čistá voda, čaj, prípadne káva.

Spánok

Tým, že času je neúrekom, priestor pre regeneráciu tela by mal byť umožnený aj spánkom. Údajne sme ako civilizácia skrátili dobu spánku za posledných 10 rokov o viac ako 1 hodinu. Tento deficit sa môže negatívne podpisovať na našom zdraví. Okrem spánku ako prostriedku regenerácie je neodškriepiteľnou pravdou, že keď človek spí, neje. Čo je ďalší spôsob, ktorý pomôže vašej štíhlosti.

Otužovanie

Otužovanie je momentálne trendom. Medzi jeho benefity (rovnako ako pôst) patrí napríklad prekonanie psychických bariér. Toto (seba)prekonanie zvyšuje našu sebadôveru. Vyššia sebadôvera znamená lepší život. Otužovanie nemusí znamenať zamrznuté jazero. Studená sprcha alebo vaňa tiež splnia základný účel. Tí menej smelí môžu začať aj s vlažnou vodou. Otužovanie tiež napomáha spaľovať tuk a aktivovať metabolizmus k väčšej spotrebe kalórií.

Experimentovanie

Všetko, čo vás kedy zaujímalo a nemali ste na to čas, môžete teraz vyskúšať. „Mojím experimentom je momentálne zabezpečiť plnohodnotné jedlo pre celú domácnosť (2 dospelý a 2 deti) do maximálnej hodnoty 5 euro. Aktuálne dominujú tieto tri jedlá: Ovsená kaša s ovocím a jogurtom, praženica s cibuľkou a chlebom, tofu soté so zeleninou.“ hovorí Ľuboš Gsch, tréner a autor kníh Začni cvičiť s POHYBom pre mužov a Začni cvičiť s POHYBom pre ženy.

Cvičenie

"Ak cvičeniu priamo neholdujete, nenúťte sa do ‚super-tuk-spaľovacích‘ a svaly budujúcich cvičení. Zacvičte si len tak, z dlhej chvíle, pretože chcete urobiť niečo pre seba. Čupieť v drepe, pilatesovať, kľukovať, jogovať alebo len zhlboka dýchať. Alebo čokoľvek iné, čo vám je sympatické. Toto všetko sú cvičenia, ktoré vám pomôžu využiť čas. Odreagujete sa a prospeje to tiež vašej mysli a rovnako ‚hlave‘,“ hovorí Ľuboš Gsch.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #cvičenie #pohyb #stravovanie #spánok
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy