Pečenie s kváskom... Necháte sa presvedčiť?

29.11.2019 12:00
kvások, chlieb
Už ste skúšali piecť z kvásku? Autor:

Autorka Lenka Mančíková prichádza s knižnou novinkou určenou nielen pre skúsených nadšencov kváskovania.

Pred dvoma rokmi vyšla kniha Lenky Mančíkovej s názvom Kvások Zázrak z vody a múky a u fanúšikov „kváskovania“ sa stretla s veľkým ohlasom. Aktuálne je na svete jej pokračovanie „Kvások Pokračujeme z lásky ku kvásku“ a každý si v nej nájde to svoje – v knihe sú napríklad zosumarizované základné informácie o múkach, cukroch a tukoch. Nechýbajú informácie o zloženní kvásku s lepkom aj bez lepku či vysvetlenie, aký je rozdiel medzi kváskovým chlebom a chlebom z droždia. A čo pravidlá, ktoré sa oplatí dodržať, aby ste dokázali upiecť fantastický chlieb? Autorka prináša aj 25 nových receptov – s lepkom aj bez lepku – slaných aj sladkých.

Čo je to kvások?

Aj keď kvások tvoria len dve veci, vďaka prirodzene prítomným mikroorganizmom v múke v ňom prebiehajú mnohé procesy. Voda mikroorganizmy v múke aktivuje a začne sa prirodzený kvasný proces. Na vytvorení kvásku sa podieľajú nielen baktérie prirodzene prítomné v obilí a teda následne aj v múke, ale aj baktérie a kvasinky vyskytujúce sa prirodzene v okolitom vzduchu. Kvások tak obsahuje pestrú paletu navzájom sa podporujúcich a chrániacich mikroorganizmov (je ich okolo 40). Pri kvasení múky s kváskom vzniká iný druh kvasenia ako pri droždí, ide o takzvané mliečne kvasenie, nakoľko pri ňom vzniká aj kyselina mliečna, ktorej vďačí kváskový chlebík za dlhšiu trvanlivosť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Lenka Mančíková #kvások
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Skontrolujte automobil a nezabudnite na opatrnosť na cestách.
Využijete všetky úspory na rekonštrukciu...

+ Podajte pomocnú ruku tomu, kto ju od vás najviac potrebuje.
Oblečenie, ktoré ste výhodne nakúpili dnes...