Výsledný pokrm nie je nasiaknutý tukom a pritom je šťavnatý. Nemusíme sa báť k mäsu pridať zemiaky, topinambury či zeleninu ako prílohu. Chuťovo mäso podčiarknu aj jablká, hrušky či kúsky tekvice. Aby rímsky hrniec slúžil dlho, treba dodržiavať základné pravidlá: Aspoň na polhodinu pred pečením musí byť nádoba ponorená do studenej vody, hlina vodu nasaje a práve vďaka tomu pri pečení vzniká para. Počas pečenia veko neodklápame. Nie je potrebné mäso podlievať ani dochucovať. Hlinený hrniec neznáša prudké zmeny teploty a mohol by prasknúť. Preto nádobu vkladáme vždy do studenej rúry. Rovnako pri podávaní kladieme horúci hrniec na korkovú podložku či drevenú doštičku.
Jednoduchosť menom pilaf
Výborným jedlom z jedného hrnca je špecialita kaukazských, stredovýchodných a juhoázijských národov – pilaf. Na jeho prípravu postačí hlbší hrniec. Základom je ryža, najlepšie dlhozrnná, a hodí sa doň všeličo – hydinové či mladé tmavé mäso a rozmanitá zelenina.
Lečo má mnoho variantov
Lečo je pokrm typický pre maďarskú kuchyňu. Na prípravu okrem papriky, paradajok a cibule potrebujeme mletú papriku, soľ a tuk. Existujú však rôzne varianty jedla, so slaninou, s vínom alebo nakrájanou salámou či klobásou a do takmer hotového sa vmiešajú vajcia.
Potenciál fazule
Fazuľa má neuveriteľný potenciál, z jedného hrnca môžeme navariť hneď niekoľko jedál naraz. Stačí napríklad miska cez noc namočenej fazule pinto so saturejkou, bobkovým listom či iným obľúbeným korením, pridať suroviny podľa ľubovôle a uvariť všetko domäkka v osolenej vode. A zopakovať znova v množstve variácií.Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Pilaf – národné jedlo Bulharska na Varecha.sk