Hubárska sezóna je v plnom prúde: Na čo dať pozor, aby vás neohrozili?

, 20.09.2019 11:00
Ako spracovať nazbierané hríby a skladovať ich?
Ako spracovať nazbierané hríby a skladovať ich, aby nás neohrozili na zdraví? Autor:

Mnoho Slovákov v aktuálnej hubovej sezóne vyráža do lesa a zbiera jeho chutné plody. Bez poznatkov sa to však nevypláca.

Samozberu húb by ste sa mali venovať len v prípade, že naozaj dobre poznáte jednotlivé druhy a dokážete odlíšiť tie, ktoré sú pre kuchyňu ako stvorené, od hríbov, ktoré by mohli organizmu uškodiť. Podľa štatistík je na Slovensku hospitalizovaných každý rok okolo 100 až 120 pacientov s otravou hubami, pričom u troch až štyroch je otrava zároveň aj príčinou úmrtia.

Aj jedlé huby vám môžu zavariť

Otrava však nevzniká len pri jedovatých druhoch, môže sa vám pritrafiť aj s jedlými hubami. Na čo treba dávať pozor? „Otráviť sa môžeme napríklad starými a nahnitými hubami, ktoré boli napadnuté nižšími cudzopasnými hubami. Riziko predstavuje aj nesprávne skladovanie húb,“ hovorí lekár Volodymyr Kizyma.

Ako priblížil, otrava hubami sa prejavuje najmä bolesťou brucha, nevoľnosťou, pocitom na vracanie až vracaním, hnačkami, kŕčmi, malátnosťou alebo potením.

Prvá pomoc? Tu je postup

V rámci prvej pomoci je podľa jeho slov dôležité vyvolať vracanie, zaistiť zvyšky jedla alebo vývratkov na analýzu a zariadiť prevoz do nemocnice. „Pri podozrení na otravu hubami je potrebné zaistiť všetok dostupný materiál, ako napríklad odrezky z húb, obsah žalúdka, vývratky, stolicu, aby sa z týchto vzoriek dal určiť pôvodca otravy,“ doplnil.

Lekár zdôraznil, že najnebezpečnejšia je otrava s príznakmi po 12 a viac hodinách po požití húb. Najnebezpečnejšia je muchotrávka zelená. Podľa odborníka spôsobí otravu, ktorá má nielen vysokú, ale aj závažnú mortalitu. Ako dodal, hoci sa od 80. rokov minulého storočia vďaka novozavedeným liečebným postupom znížila úmrtnosť pod 20 percent, prípady otravy touto hubou sa vyskytujú aj naďalej.

Zaujímavosť: V slovenských lesoch rastie približne 6000 druhov húb, pričom jedlých a chuťovo výborných je ich približne len 150. Ľudia si najčastejšie mýlia jedovatú muchotrávku zelenú s bedľami či šampiňónmi. Medzi ďalšie jedovaté druhy muchotrávok patria aj muchotrávka končistá, muchotrávka biela, muchotrávka tigrovaná a muchotrávka kráľovská.

Recept ako sa robia plnené šampiňóny

Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Plnené šampiňóny na Varecha.sk

Viac videoreceptov si pozrite v TV Varecha.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Neničte svoje zdravie zlozvykmi, prestaňte s nimi a to okamžite.
Doprajte si dnes čo potrebujete,...

+ Dbajte na svoju hygienu a častejšie si začnite umývať ruky.
Neskladujte peniaze na bažnom účte, informujte...