Grilujte zdravšie! Akému mäsu sa treba vyhnúť?

Na grilovanie nie sú vôbec vhodné údenárske výrobky alebo mäsá naložené v soli či marináde.

08.07.2019 11:00
Grilovanie môže mať aj zdravšie verzie Foto:
Grilovanie môže mať aj zdravšie verzie - či už čo sa týka samotného procesu, alebo potravín, ktoré položíme na gril.
debata (1)

Upozornila na to vedúca Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava Alžbeta Béderová. „Použitá soľ sa vplyvom vysokej teploty a ohňa v spojení s bielkovinou z mäsa stáva zdrojom nitrozamínov, ktoré sú považované za najintenzívnejšiu rakovinotvornú látku,“ povedala odborníčka na zdravú výživu. Pripomenula však, že grilovanie je zdravá, nízkokalorická forma prípravy jedla, pretože nevyžaduje použiť na úpravu jedla už ďalší tuk.

Podľa jej slov je potrebné sa pri takejto príprave jedla vyvarovať zásadným chybám, aby nebolo zdraviu škodlivé a rizikové. „Na opekanie či grilovanie nie je vhodné mastné mäso, pretože topiaca sa masť kvapká na pahrebu a jej spaľovaním vznikajú kancerogénne látky,“ zdôraznila.

Rovnako neodporúča do pripravovaného mäsa pichať, ale len ho opatrne otáčať. Vytekajúca šťava sa totiž podľa jej slov v ohni či pahrebe spaľuje, dymí a mení sa na škodlivé benzpyrény. Niektorí gurmáni pred záverom opekania polejú mäso pivom, aby dostalo lepšiu chuť a chutnejšiu kôrku. „Ani tento postup nie je správny, pretože väčšinou vzniknutý dym znehodnotí opekané jedlo,“ dodala.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #leto #mäso #grilovanie
Flowers

+ Kontrolujte sa, trápi vás váha a denne vyjete celú chladničku.
Nájdete kurz, ktorý nie je finančne náročný a...

+ Vaša hmotnosť začína rásť, môžete sa dostať do neželaného stavu.
Vyhýbajte sa pôžičkám, momentálne...