Protizápalová bazalka: Hodí sa do všetkých receptov!

, 10.06.2019 13:00
bazalka, bylinky, talianska kuchyňa
Bazalka má upokojujúci účinok na ochorenia dýchacích ciest. Autor:

Bazalka je jednou z najznámejších kulinárskych byliniek, ktorá sa hojne používa v zdravej stredomorskej kuchyni.

Nielen k paradajkám…

Často sa servíruje len v kombinácii s paradajkami, v skutočnosti sa však hodí takmer do každého receptu. Bazalka v sebe skrýva okrem iného éterické oleje (napríklad linalool, citral, eugenol a podobne), ktoré majú veľmi silný protizápalový, antibakteriálny a dokonca aj analgetický a protirakovinový účinok. Protizápalový účinok by mal byť dokonca porovnateľný s účinkom konvenčných protizápalových liekov, ktoré sa používajú pri chronických zápalových ochoreniach ako je artritída.

Upokojí dýchacie cesty

Jesť bazalku sa skutočne oplatí, obsahuje totiž aj cineol, ktorý má antibakteriálne vlastnosti, čiže bazalka má tiež upokojujúci účinok na ochorenia dýchacích ciest (prechladnutie, astma a senná nádcha).

Škodlivý estragol?

Ďalšia látka, ktorá v súvislosti s bazalkou rozhodne stojí za zmienku, je estragol. Často čítame, že škodí zdraviu. Pre účely štúdie sa však čistý estragol získaval z rastlín a bol testovaný na pokusných zvieratách. Také veľké dávky nám však pri porcii tri-štyri polievkové lyžice nasekaných bazalkových lístkov denne, skutočne nehrozia. Napokon, v bazalke sú mnohé ďalšie látky, ktoré môžu okrem iného kompenzovať aj škodlivé účinky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#rakovina #zápal #dýchacie cesty #bazalka #analgetikum #estragol
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Vždy je vhodný čas na to začať cvičiť, nezabúdajte na kondíciu.
Dnes je pred vami ešte veľa práve, nemáte...

+ Zabudnite na stres a situácie, ktoré vás doňho dostávajú a uvoľnite sa.
V tomto období sa vám bude veľmi...