Tipy, triky, nápady: Čerstvé jarné syry na báze tvarohu

25.05.2019 14:00
kozí syr
Kozí syr môžeme konzumovať vo všetkých stupňoch zrelosti. Autor:

Koncom zimy a v prvých jarných mesiacoch sú pre ľudský organizmus najvhodnejšie ľahké syry na báze tvarohu.

Čerstvé prírodné syry sú ľahko stráviteľné, podporujú trávenie a sú veľmi vhodnou súčasťou detoxikačných kúr a redukčných diét, do ktorých sa práve v tomto období radi púšťame. Čerstvé syry dodávajú telu dôležité živiny a zároveň nie sú také zaťažujúce ako ťažšie tvrdé syry, na ktorých sme si pochutnávali v zime. Navyše sú úspornejšie – na výrobu čerstvého syra postačí 4 – 5 litrov mlieka, zatiaľ čo na rovnaké množstvo tvrdého syra to môže byť až 12 litrov. Čerstvé syry sa ideálne kombinujú s čerstvými bylinkami, ktoré telu dodávajú potrebné vitamíny, prípadne s cesnakom, ktorý detoxikuje a chráni pred infekčnými chorobami. Ak sa nám nechce vyrábať si doma vlastnú nátierku, môžeme využiť čerstvé nátierkové syry s bylinkami bez konzervantov či stabilizátorov.

Grécka ovčia tradícia

Ovčie syry sa vyrábajú v štátoch s rozšíreným chovom oviec. K nim patrí aj Grécko. Traduje sa, že horali sa dožívajú vysokého veku práve vďaka výrobkom z ovčieho mlieka, tí grécki aj vďaka chutnému ovčiemu syru feta – tvarohovému syru, ktorý zreje v slanom náleve najmenej dva mesiace.

Podoby kozieho syra

Samotná chuť zdravého kozieho syra sa mení v závislosti od dĺžky dozrievania. Kozí syr môžeme konzumovať vo všetkých stupňoch zrelosti, od jemných čerstvých až po vyzreté aromatické exempláre pre fajnšmekrov. Zrejú buď vo formách, alebo sa balia do byliniek, výrazného korenia a listov viniča.

Spoľahlivá alternatíva vegetariánov

Mliečne výrobky a syry sú obľúbeným zdrojom bielkovín pre vegetariánov, pri výrobe niektorých tvrdých syrov (napríklad parmezánu) však výrobcovia používajú syridlo získané zo žalúdkov teliat. Spoľahlivo vegetariánskou alternatívou je syr gran moravia, ktorý vzniká použitím syridla rastlinného pôvodu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#bryndza #tvaroh #kozí syr #čerstvý syr #ovčie mlieko #syridlo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Uvoľnite sa, nastal čas na miernejšie tempo a voľbu životných priorít.
Nie je vhodný čas na investovanie,...

+ Ak vás trápia zdravotné problémy zachovajte chladnú hlavu.
V zamestnaní to môžete mať divoké,...