Čokoládové pohladenie: stále nové príchute a podoby

14.03.2019 12:00
Čokoládové guľky s rumovou plnkou na pistáciách
Čokoládové guľky s rumovou plnkou na pistáciách. Autor: ,

Pokrm bohov... a žien. Veď aj v mnohých prieskumoch o túžbach Európaniek čokoláda absolútne vedie. Ale súhlasia s nimi aj cukrári a kuchári.

Tento „svetový fenomén“ umiestnili na veľmi vysoký piedestál. Nielen preto, že chutí, ale dá sa s ňou aj dobre hrať, vymýšľať pre ňu stále nové príchute a podoby. A všetky do jednej pohladia jazýček, žalúdok aj dušu…

Čokoládový strom s cukrovou vatou a malinovým sorbetom

Na 10 porcií potrebujeme:
300 g čokolády (60-percentnej), 240 g cukru na výrobu vaty
Kakaová hlina: 250 g hladkej múky, 100 g kakaa, 200 g práškového cukru, 200 g masla
Malinový sorbet: 700 g čerstvých alebo mrazených malín, 300 g krupicového cukru, 250 g vody
Postup:
1. Čokoládu rozpustíme vo vodnom kúpeli, preložíme do cukrárskeho vrecka a tenkým prúdom striekame do studenej vody s ľadom tak, aby sme vytvarovali konáre stromu. Stuhnuté vyberieme a preložíme do chladničky. Z cukru vyrobíme vatu pomocou stroja na výrobu cukrovej vaty. Môžeme použiť cukrárske potravinové farbivá.
2. Zo surovín na kakaovú hlinu zamiesime cesto, ktoré pomocou ruky roztlačíme rovnomerne na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme v rúre vyhriatej na 175 °C asi 20 minút. Po upečení necháme vychladnúť a rozmixujeme na hlinu.
3. Maliny rozmixujeme na jemné pyré a cez jemné sitko prepasírujeme. Vodu s cukrom zvaríme na sirup a necháme vychladnúť. Potom pridáme malinové pyré, všetko nalejeme do mraziaceho stroja a zamrazíme do pevnej konzistencie. Pomocou špachtle sorbet preložíme do vhodnej nádoby a uložíme do mrazničky. Môžeme použiť aj kvalitný kupovaný malinový sorbet.

Čokoládové guľky s rumovou plnkou na pistáciách

Na 10 porcií potrebujeme:
500 g čokolády (33-percentnej), 250 ml šľahačkovej smotany, 250 ml mlieka, 200 g žĺtkov, 50 g medu, 150 g posekaných lieskovcov, 50 ml rumu, 300 g pistácií, 450 g kryštálového cukru
Postup:
1. Najprv dáme 330 g čokolády rozpustiť do mikrovlnnej rúry alebo vodného kúpeľa. Rozpustenú stiahneme a postupne pridávame 170 g zostávajúcej čokolády za stáleho miešania. Takto pripravenú čokoládu plníme do okrúhlych silikónových formičiek. Zahladíme a vylejeme prebytočnú čokoládu. Dáme stuhnúť do chladničky.
2. Stuhnuté vyberieme, naplníme pripraveným studeným krémom a dáme zamraziť do mrazničky. Vymrazené a naplnené pologule potom spolu spájame, čím vznikne guľa a znova dáme do mrazničky. Výsledkom sú malé nanuky v tvare gule.
3. Krém: Žĺtky a med vyšľaháme. Smotanu a mlieko necháme zovrieť, zmiešame s medom a so žĺtkami a zohrejeme na teplotu 82 °C. Zmes precedíme cez jemné sitko, pridáme rum, posekané lieskovce a necháme vychladiť. Pistácie: Z cukru spravíme karamel, pridáme pistácie, vylejeme na plech a necháme vychladnúť. Po vychladnutí rozmixujeme na mrvenicu.

Recepty pripravil: Jaromír Štefanovič, šéfkuchár reštaurácie ZORNO v Lozorne

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#dezert #čokoláda #recept #pistácie #rum #malinový sorbet
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Neriešte problémy za druhých, veľmi rýchlo sa dokážete vyčerpať.
Overíte povinné odvody, ktoré za vás...

+ Prepracovanosť vás robí slabým a vyčerpaným, uvažujte o zmene.
Nenechajte sa zlákať výhodnými...