Mäso z kačice rozhodne nepatrí medzi diétne jedlá, ale kto by raz za čas odolal chrumkavej kôrke, mäkkému mäsu a výbornej chuti? V slovenskej kuchyni sa pripravuje aj kačica divá. Pri akejkoľvek úprave sa odporúča kačicu pripravovať pomaly, pri teplote okolo 120 °C. Ak budeme kačicu piecť rýchlo a pri vyšších teplotách, mäso nebude také šťavnaté a kôrka nebude mať maslovú chuť a bude tuhšia. Ako príloha sa podáva biela alebo červená kapusta, zemiakové alebo žemľové knedle či zemiaky. Tradičná francúzska úprava kačice má rafinovanejšiu chuť vďaka pomarančom. V ázijskej kuchyni je kačica tiež veľmi obľúbená a okrem kačacieho mäsa si Ázijci pochutnávajú aj na kačacích vajciach.
Hus v kamenine
Naši predkovia vedeli, ako na pečenú hus, ktorú uchovávali v zime aj dlhšie ako mesiac, keď ju rozdelenú na porcie dali do kameninového hrnca a zaliali masťou, aby bolo pečené husacie mäso potopené.
Víno do kapusty
Ak radi varíme dusenú červenú kapustu k mäsu, treba vyskúšať netradičný recept. Pri dusení prilejeme ku kapuste pohárik červeného vína. Kapusta bude mať po uvarení krásnu farbu a zaujímavú chuť a vôňu.
Husacia masť do cesta
Husacia masť sa hodí na chlieb či k zemiakom pečeným v šupke. Rovnako tak ju môžeme použiť do cesta, napríklad na vianočku. Husacia masť pomaly tuhne. Aby sme tuhnutie urýchlili, postavíme nádobu s masťou do studenej vody.