Kukuričné či ryžové cestoviny? Akej obľube sa tešia na našom tanieri?

Jedna slovenská domácnosť kúpi ročne v priemere 16,5 kilogramu cestovín, najviac domácností nakupuje rezance do polievky.

26.10.2018 12:00
pasta, cestoviny Foto:
Koľko kilogramov cestovín ročne kúpia Slováci?
debata (1)

Jedna slovenská domácnosť kúpi ročne v priemere 16,5 kilogramu cestovín a minie na ne v priemere 27 eur. Vyplýva to z prieskumu agentúry GfK, ktorý sa zameral na obdobie od septembra 2017 do augusta 2018.

Z hľadiska výdavkov, zakúpeného objemu či frekvencie nakupovania jednoznačne dominujú bezvaječné cestoviny nad vaječnými. Z menej tradičných variant cestovín kupujú kukuričné, ktoré si v sledovanom období zakúpilo šesť percent domácností, ryžové (deväť percent) a kuskus (13 percent). Z hľadiska jednotlivých druhov cestovín si najviac domácností, a to až 77 percent, kúpilo polievkové rezance. Tvoria približne pätinu celkových výdavkov domácností na cestoviny v sledovanom období. Za nimi nasledujú špagety, vretená (fusilli) a kolienka. Najobľúbenejšie balenie cestovín je 400 gramov.

Dominantné postavenie majú nákupy v štandardnej cene, ktoré tvoria 75 percent výdavkov. Ostatných 25 percent výdavkov je teda na cestoviny v akcii. Akciu aspoň raz využilo 80 percent domácností.

Najviac domácností nakupuje cestoviny v hypermarketoch a supermarketoch. Najviac na ne domácnosti míňajú v supermarketoch, kde skončí 31 percent výdavkov a v malých obchodoch s 30-percentným podielom na výdavkoch. Domácnosti kupujú cestoviny približne jedenkrát za dva týždne.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #domácnosť #cestoviny #nakupovanie

+ Pracujte na psychickom zdraví, aby ste boli vyrovnaný. Meditácia pomôže.
Sledujte trh, aby ste mali prehľad o...

+ Cestovanie autom bude náročnejšie, preto je vhodné myslieť na prestávky.
Šetrenie na strave síce zníži výdavky,...