Egreše sa uplatnia aj v kozmetike: Podporujú rast vlasov, čistia pleť a minimalizujú známky jej starnutia. Z plodov sa dá pripraviť domáci peeling – roztlačený egreš rozotrieme po tvári a necháme pôsobiť 10–15 minút. Rozjasní a vyhladí pokožku.
Viete, že…?
Hneď po hrozne sa egreše vyznačujú najväčším množstvom ovocného cukru. Navyše nezrelé egreše obsahujú mimoriadne veľa pektínov. Preto sa pridávajú do ovocia, ktoré pektín neobsahuje, a pomáhajú vytvárať rôsol.
Egreš je skvelým nenávykovým prostriedkom na akútnu i chronickú zápchu, posilňuje cievy a mierne znižuje krvný tlak. Zlepšuje aj metabolizmus tukov v tele, detoxikuje obličky a tráviaci trakt vrátane čriev, preto je mimoriadne vhodný na očistné kúry, pri obezite alebo na celkové prečistenie tela. Ak vydržíme s kúrou 3–4 týždne, môžeme sa zbaviť aj obličkových a močových kameňov. Pri očistnej kúre pijeme ráno nalačno 200–300 ml šťavy, raňajkujeme až najmenej pol hodiny po tom.
Vitamíny
vitamíny skupiny B (okrem vitamínu B12), C, A, E
Živiny a minerály
kyselina jablčná, citrónová, šťaveľová a vínna; draslík, horčík, meď, selén, mangán, kremík
Plody egreša nie sú vhodné na príliš dlhé skladovanie a vzhľadom na vysoký obsah vody ani na mrazenie. Najlepšie chutí egreš čerstvý, ale môžeme z neho vyrobiť džem, detské výživy či mušt. Má výraznú až ostrejšiu chuť, preto sa často kombinuje s iným ovocím. Dobrý je v kombinácii s banánom, vyskúšať treba banánovo-egrešové smoothie či banánový krém s avokádom a egrešom. Veľmi chutný je aj do koláčov alebo ako náplň do rôznych taštičiek či šatôčok. Z usušených listov sa dá pripraviť čaj s protizápalovými účinkami.
Domovinou egrešov je Európa, pravdepodobne Anglicko. Ale dlho je známy aj v západnej Afrike a na Blízkom východe. O jeho histórii príliš veľa nevieme, prvá zmienka v herbároch pochádza zo 16. storočia, u nás sa objavil zhruba o 200 rokov neskôr. Neznáša vysoké teploty, lepšie sa mu darí v oblastiach mierneho pásma.