Zabudnite na chia semiačka či goji! Našou superpotravinou je žerucha

, 11.06.2018 11:00

Keď sa povie superpotravina, väčšine ľudí hlavou prebehnú obrazy ako chia semiačka, goji, kokosová voda či avokádo.

Domáce potraviny sú zväčša prevalcované tými módnymi. A to je chyba. Jednu superpotravinu si môžete vypestovať aj doma v záhrade či na balkóne. Ide o žeruchu.

Zázračná žerucha - jedzte ju častejšie.
Zázračná žerucha - jedzte ju častejšie. Autor: SHUTTERSTOCK

Práve žerucha bola, čo sa obsahu živín týka, najlepšie hodnotená počas výskumu, pod ktorý sa podpísala americká Univerzita v Jersey. Počas štúdie sa zisťoval podiel živín v potravinách. Prečo z prieskumu najlepše vyšla práve žerucha? Obsahuje veľa vitamínu K, B2 a podiel vitamínu C je v nej vyšší ako v citróne. Okrem toho má vysoké hladiny železa aj vápnika. Navyše, príjemne chutí vďaka jemne korenistej príchuti a obsahuje málo kalórií. Celý tento súbor výbor robí zo žeruchy našu miestnu superpotravinu.

Žerucha je známa aj pre svoje prečisťovacie účinky, používa sa aj pri problémoch s trávením. Podporuje činnosť podžalúdkovej žľazy, pečene či žlčníka, vďaka čomu pomáha stráviť mastné jedlá. Pre skvelý obsah stopových prvkv je výborným pomocníkom v boji s nečistou pokožkou.

V prípade listovej zeleniny zväčša siahame stále po tom istom – na našom tanieri skončí špenát či ľadový šalát. Žerucha však v našej strave chýba, možno aj preto, že sa hojne nepredáva na pultoch supermarketov. Žerucha však rastie v prírode aj voľne, darí sa jej vo vlhkom prostredí, najmä v okolí potokov či vodných nádrží. Aby ste ju mali stále po ruke a nemusli ju hľadať kdesi v lese, vypestujte si ju v záhrade. Žiadnu špeciálnu starostlivosť žerucha nepotrebuje.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#žerucha #superpotravina
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nemali by ste pozerať večerné správy, zvyšuje sa vám krvný tlak.
Nenechajte sa presvedčiť na všetky zľavy,...

+ Nerozhodujte sa len sami, spýtajte sa na názor aj ľudí, ktorých milujete.
Pomôžete ľuďom, ktorým sa...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk