Základom je namočenie do vody
Pri úprave v kuchyni treba cícer rovnako ako ostatné strukoviny namočiť do vody. Mal by byť namočený minimálne 8 hodín, zdravšie a lepšie je nechať cícer naklíčiť, čo môže trvať jeden až dva dni. Naklíčením sa v zrnách prebudia organické procesy, ktoré upravia cícer tak, že sa zlepší jeho chuť i stráviteľnosť.
Ľahké odstránenie šupiek
Z uvareného cícera sa šupky dajú olúpať veľmi ľahko. Cícer scedíme a okamžite prelejeme studenou vodou. Potom ho necháme chvíľu odležať a zrná v studenej vode premasírujeme rukami podobne, ako keď sa prepiera ryža. Šupky vyplávajú na povrch.
Vareškov tip: Ostrá cícerová delikatesa s panenkou
Najskôr zohrejeme olej v hrnci a osmažíme na ňom plátky bravčovej panenky, kým nezačnú hnednúť. Prisypeme karí a nakrájanú papriku, opekáme, až kým paprika neskrehne. Potom vmiešame čili papričku a zázvor, prisypeme uvarenú ryžu a cícer. Zalejeme 3 lyžicami vody, premiešame a prehrejeme. Na záver primiešame koriander.
Variant šošovicového prívarku
Jednou z možností je príprava šošovicového prívarku, keď do šošovice s jedným bobkovým listom pridáme asi po desiatich minútach varenia tri zemiaky nakrájané na kocky. Cibuľu opražíme a prilejeme k strukovine. V smotane rozmiešame múku, vlejeme do pokrmu a prevaríme. Nakoniec osolíme, dochutíme korením a podľa chuti a typu smotany prípadne okyslíme trochou citrónovej šťavy.
Klasická pochúťka zo strukoviny: Zapekaná šošovica s klobáskou
Potrebujeme:
500 g šošovice, 200 g klobásy, 1 cibuľa, 1 strúčik cesnaku, 1 pór, 1 červená paprika, 1 vajce, soľ, mleté čierne korenie, bravčová masť
Postup:
1.****** Šošovicu namočíme na niekoľko hodín a uvaríme domäkka. Na masti usmažíme najemno pokrájanú cibuľu a klobásu.
2. Pridáme nakrájaný pór a papriku. Zmes zamiešame do šošovice. Vajce rozmiešame s rozotreným cesnakom a korením a vmiešame do šošovice.
**3. Zapekaciu misku vymastíme masťou, dáme do nej šošovicu a zapečieme v stredne vyhriatej rúre.