Oriešky, ktoré majú typický obličkovitý tvar, sú uložené v šťavnatej dužine hruškovitého tvaru, ktorá je veľmi bohatá na vitamín C.
Sú skvelé k jahňaciemu mäsu
Z dužiny kešu orieškov sa vyrába výborná šťava a lahodné víno. U nás sa tieto oriešky najčastejšie konzumujú vo svojej prírodnej podobe, osolené alebo opražené. Vo svete však nachádzajú tieto oriešky rozmanitejšie využitie. Skvele dopĺňajú chuť mäsových jedál, najmä jahňacieho, ale aj krémov či polievok. Zo sladkých jedál ich môžeme pridávať do múčnikov, koláčov, ale aj do vianočného pečiva.
Pistácie v talianskej mortadele
Pistácie konzumujeme surové aj pražené. Používajú sa pri príprave slaných i sladkých pochúťok, ako sú múčniky, pralinky, tortové náplne či preslávená pistáciová zmrzlina. Opražené sa pridávajú do ryže alebo do plniek či šalátov. Pridávajú sa aj do mäsitých pokrmov a údenárskych výrobkov, okrem iného do preslávenej talianskej salámy mortadela.
Mandle ako základ marcipánu
Mandle bežne dostať napríklad pražené, naložené v mede, solené či inak korenené, obalené cukrom, karamelom alebo čokoládou, možno si ich rovnakými spôsobmi podľa chuti upraviť podľa seba. Mnohé cukrovinky, pečivo a koláče by bez mandlí neboli tým, čím sú, ich vrcholom je samozrejme marcipán. Ale mandle sa hodia napríklad aj do šalátov či ku gurmánskym úpravám mäsa a rýb.
Orechovo-mäsová pochúťka: Morčacina s kešu orieškami a brokolicou
Potrebujeme:
600 g morčacieho mäsa, 350 g brokolice, 1 citrón, 400 ml vývaru, 2 PL medu, 4 strúčiky cesnaku, 2 hrste kešu orieškov
Postup:
1. Morčacie mäso nakrájame na rezančeky, osolíme a prudko opražíme na oleji. Potom ho vyberieme a pridáme očistenú a nakrájanú brokolicu s cesnakom.
2. Brokolicu smažíme aspoň 5 minút za stáleho miešania. Medzitým pripravíme omáčku. Do vývaru pridáme dve lyžice medu a krátko povaríme.
3. Pripravenou zmesou zalejeme brokolicu a pridáme opečené mäso. Omáčku privedieme do varu a zahustíme lyžicou múky. Nakoniec pridáme niekoľko kvapiek citróna a prisypeme oriešky.