Udržanie partnera len za cenu nezostať na niekoľko mesiacov či rokov osamelý je horšie, než samotný koniec vzťahu. Špecialisti na medziľudské vzťahy sa zhodujú v tom, že za naším strachom ukončiť starý a nefungujúci vzťah sa skrývajú pocity strachu či neschopnosti nájsť si niekoho iného. „Ľudia majú pocit, že musia zostať s tou osobou, ktorú poznajú, aj keď sa pri nej už necítia príliš dobre. Nechcú žiť v samote,“ vysvetľuje pre womanhealth.com.au austrálska psychoterapeutka Melissa Ferrariová jeden z kľúčových dôvodov, prečo sa ženy i muži rozhodujú pre zotrvanie v nefungujúcom partnerstve. Ďalšími dôležité faktory spočívajú v pocitoch zlyhania, ktoré sú sprevádzané prejavmi depresie a úzkosti. Jednoducho povedané – ľudia sa snažia vyhnúť rozchodu preto, aby dokázali psychicky toto ťažké rozhodnutie prežiť.
Vraciame sa k minulosti
Na našich predkov, rodičov, či starých rodičov sa nepodobáme len fyzicky, ale aj tým ako sa správame, riešime životné situácie a ako sa vyrovnávame zo stresovými situáciami. Je veľmi pravdepodobné, že z detstva a ranného dospievania si do partnerského vzťahu prinášame pocity viny, ktoré sa snažíme v živote s partnerom podvedome naprávať. „Niekedy sú dôvody takéhoto správania skryté v našej minulosti. Zostávame s ľuďmi, s ktorými nechceme byť, aby sme napravili niečo z našej minulosti,“ pokračuje Ferrariová.
Podľa nej sa niektorí ľudia snažia prežiť istú časť nie príliš vydarenej minulosti nanovo s iným partnerom a snažia sa v prítomnosti naprávať chyby minulosti. „Napríklad osoba, ktorá vyrastala s otcom alkoholikom a nemala s ním dobré vzťahy, môže zostať u partnera alkoholika len z podvedomej túžby pomôcť mu,“ vysvetľuje odborníčka zo Sydney.