Prečo sa bojíme ukončiť vzťah...

08.10.2017 08:00
rozchod, láska, vzťah, problém
Rozchodu sa bojíme pre pocit viny. Autor:

Vyhýbate sa rozchodu? Odborníci tvrdia, že dôvodom je strach zo samoty, či hriechy minulosti.

Byť či nebyť sám

Udržanie partnera len za cenu nezostať na niekoľko mesiacov či rokov osamelý je horšie, než samotný koniec vzťahu. Špecialisti na medziľudské vzťahy sa zhodujú v tom, že za naším strachom ukončiť starý a nefungujúci vzťah sa skrývajú pocity strachu či neschopnosti nájsť si niekoho iného. „Ľudia majú pocit, že musia zostať s tou osobou, ktorú poznajú, aj keď sa pri nej už necítia príliš dobre. Nechcú žiť v samote,“ vysvetľuje pre womanhealth.com.au austrálska psychoterapeutka Melissa Ferrariová jeden z kľúčových dôvodov, prečo sa ženy i muži rozhodujú pre zotrvanie v nefungujúcom partnerstve. Ďalšími dôležité faktory spočívajú v pocitoch zlyhania, ktoré sú sprevádzané prejavmi depresie a úzkosti. Jednoducho povedané – ľudia sa snažia vyhnúť rozchodu preto, aby dokázali psychicky toto ťažké rozhodnutie prežiť.

Vraciame sa k minulosti

Na našich predkov, rodičov, či starých rodičov sa nepodobáme len fyzicky, ale aj tým ako sa správame, riešime životné situácie a ako sa vyrovnávame zo stresovými situáciami. Je veľmi pravdepodobné, že z detstva a ranného dospievania si do partnerského vzťahu prinášame pocity viny, ktoré sa snažíme v živote s partnerom podvedome naprávať. „Niekedy sú dôvody takéhoto správania skryté v našej minulosti. Zostávame s ľuďmi, s ktorými nechceme byť, aby sme napravili niečo z našej minulosti,“ pokračuje Ferrariová.

Podľa nej sa niektorí ľudia snažia prežiť istú časť nie príliš vydarenej minulosti nanovo s iným partnerom a snažia sa v prítomnosti naprávať chyby minulosti. „Napríklad osoba, ktorá vyrastala s otcom alkoholikom a nemala s ním dobré vzťahy, môže zostať u partnera alkoholika len z podvedomej túžby pomôcť mu,“ vysvetľuje odborníčka zo Sydney.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#rozvod #rozchod #pocit viny #osamelosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nezabúdajte ani na svoje nohy, po lete sú vysušené a unavené.
Dnes sa intenzívne venujte práci,...

+ Starajte sa o svoje telo dôkladnejšie, potrebuje lepšiu starostlivosť.
Nasledujúce dni využite na...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk