Rybacie vodníkove oči
Prešporská kuchyňa vynikala aj ponukou rybacích špecialít, medzi ktoré patrili vodníkove oči – z mletej uvarenej ryby, vajec, trocha múky a korenia sa pripravila guľatá fašírka s jamkou, do ktorej sa dala polovica bielka z uvareného vajca, naplnila sa zmesou rozomletých žĺtkov, smotany, cibule, sardelovej pasty a korenia, do každého oka sa zastrčila feferónka, pokrm sa posypal postrúhaným syrom a zapiekol.
Rybací aspik
Z rybacích špecialít sa často pripravoval aj kapor v aspiku – ryba sa pokrájala na niekoľko častí, vložila do vriacej vody, v ktorej sa varila očistená a pokrájaná koreňová zelenina, korenie, ocot a soľ, po uvarení sa vychladnutá ryba poukladala na misu, ozdobila vajcom uvareným natvrdo, kolieskom citróna, vňaťou, uvarenou mrkvou, zaliala sa vlažným aspikom a nechala stuhnúť.
Vareškova poradňa
Pri varení rybacích polievok vkladáme mäso do slabo osolenej vody a varíme na miernom ohni. Polievka sa nesmie variť prudko. Zeleninu a korenie môžeme variť priamo s rybou alebo dodatočne v scedenom vývare. Pri varení rybacích polievok vkladáme porcie ryby alebo hlavu a odrezky do studenej osolenej vody, varíme 6–8 minút a ihneď odstavíme, vývar precedíme a rybu vykostíme.
Vareškov tip: Bratislavské bravčové rezance
Umyté osušené bravčové stehno pokrájame na rezance. Na oleji speníme nakrájanú cibuľu, pridáme paradajkový pretlak, mäso a za stáleho miešania opražíme. Osolíme, okoreníme, pridáme pokrájané šampiňóny, hrášok, podlejeme vodou a za stáleho miešania dusíme. Pred podávaním pokvapkáme kyslou smotanou.
Požonská roštenka
Potrebujeme:
400 g roštenky, 40 g masla, 1 cibuľa, 1 PL paradajkového pretlaku, 2 PL oleja, 40 g mrkvy, 40 g zeleru, 1 PL hladkej múky, 200 ml kyslej smotany, 1 kyslá uhorka, mleté čierne korenie, 1 bobkový list, worcesterská omáčka, soľ
Postup:
1. Najprv opražíme na masle cibuľu a polovicu mrkvy a zeleru. Roštenky naklepeme a prudko opečieme na oleji, pridáme na opraženú zeleninu, osolíme, okoreníme, pridáme paradajkový pretlak a dusíme.
2. Mrkvu a zeler, ktoré zostali, nakrájame na rezance a uvaríme domäkka – malé mrkvičky varíme nenakrájané. Mäkké roštenky vyberieme, šťavu vydusíme na tuk, zaprášime múkou, opražíme, zalejeme zeleninovým vývarom a dobre povaríme na hustú omáčku.
3. Omáčku potom zalejeme rozšľahanou kyslou smotanou, necháme prejsť varom, pridáme worcesterskú omáčku, uvarenú zeleninu a uhorku pokrájanú na rezance. Na tanieri zdobíme mrkvičkami.