Prečo by sme surovú hydinu nikdy nemali umývať

, 13.09.2017 13:00
kuracie mäso, kuracina
Ilustračné foto. Autor:

Doteraz sme to mohli čítať v každej kuchárskej knihe. Surová hydina by sa mala pred tým, ako skončí na pekáči poriadne umyť.

Jedná sa o kuracie, husacie a kačacie mäso – mali by sme ho pred prípravou podržať pod prúdom tečúcej vody. Patogény sa odstránia v prvom kroku, domnievali sme sa.

No tento postup je zlý. Britský zdravotnícky úrad NHS (National Health Service) teraz naliehavo varuje. Umyť surovú hydinu pred prípravou môže byť nebezpečné. Hydina často obsahuje takzvaný kampylobatker, tyčinkovité baktérie, ktoré môžu už v malom počte viesť k extrémne nepríjemnej otrave jedla.

Striekaním vodou sa môžu zárodky šíriť – niekedy letí zmes baktérií a vody aj 50 centimetrov ďalej. Pri umývaní kuracích častí sa tieto baktérie rozkladajú po kuchynskej linke a pracovnej doske. Odtiaľ znova pristanú v šaláte, ovocí a zelenine, ktoré sa pokazia.

Hrozí horúčka, nevoľnosť, hnačky… Keďže teplo zabíja kampylobakter, britská zdravotnícka služba odporúča hydinu uvariť. Týmto štýlom sa všetky baktérie zabijú. Umývať preto hydinu predtým je úplne zbytočné – a aj nebezpečné.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#patogény #otrava #kampylobakter #hydina #hnačka #baktérie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Oddýchnite si, vaše telo to potrebuje, nezabúdajte na seba.
Dnes sa vám neoplatí do ničoho púšťať, nemáte...

+ Vaše zuby potrebujú väčšiu starostlivosť, nezabúdajte na nich.
Nespravte žiadnu chybu, pôžičku si zoberte...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk