Často bývala označovaná ako nápoj sily, lásky, odvahy, mladosti, dlhovekosti a zdravia. V minulosti patrila výsada konzumovať medovinu len šľachte, dnes je dostupná každému, dá sa urobiť aj v domácich podmienkach. Pravda, pre istotu sa treba poradiť s odborníkom, najlepšie vinárom.
Základ medoviny
Základom každej medoviny je, samozrejme, med. Úplne najideálnejšie je pripravovať tento nápoj z kvalitného medu priamo od včelára. Medovina je lahodný a posilňujúci nápoj našich predkov. Vďaka nižšie uvedenému postupu si môžeme sami doma vyrobiť aj veľký objem kvalitnej medoviny. Stačí med, voda, vínne kvasinky, vínny stabilizátor a kyselina citrónová na úpravu kyslosti.
Zákvas na medovinu
Zákvas na medovinu pripravíme tak, že v smaltovanom hrnci rozpustíme 120 g medu v jednom litri vody, povaríme, prikryjeme a necháme vychladnúť. Potom pridáme vínne kvasinky a prikryjeme pokrievkou. Necháme v miestnosti, kde je teplota 20–25 ° C. Po 2–3 dňoch, keď je v plnom kvase, zákvas použijeme na kvasenie výsledného produktu – medoviny.
Miešanie medu a vody
Ďalším krokom je riedenie medu a vody: na suchú medovinu (kyslú) riedime pomerom 1 : 4 (1 diel medu a 4 diely vody), na polosuchú (sladšiu) riedime pomerom 2 : 3 (2 diely medu na 3 diely vody) a na sladkú medovinu pomerom 1 : 1 (1 diel medu a 1 diel vody). Roztok uvedieme do varu a z hladiny asi hodinu zbierame penu. Potom pridáme vínny stabilizátor a zákvas.
Kvasenie medoviny
Do vyčistenej 30-, 35-litrovej kvasnej nádoby nalejeme 25 litrov zmesi medu a vody. Zmeriame pH a upravíme ho pomocou kyseliny citrónovej tak, aby roztok mal pH v rozmedzí 3,0–3,4. Potom skontrolujeme teplotu, prípadne upravíme teplotu roztoku na 20–30 °C a do zmesi vmiešame vrecúško kvasníc a vrecúško živín. Samotné kvasenie medoviny trvá približne pol roka.
Dochutenie medoviny
Do medového roztoku je možné okrem základných surovín podľa chuti a fantázie pridať štipku chmeľu, citrón, prípadne pomarančovú kôru. Niektorí fajnšmekri pridávajú do medoviny aj niektorú z korenín – napríklad niekoľko zrniek koriandra, kúsok muškátového orieška. Koreniny vložíme do plátenného vrecka a ponoríme do roztoku medu a vody.
Stáčanie medoviny
Po pol roku už bude medovina číra a môžeme ju stáčať. Na vínny sud alebo demižón pripevníme kvasný uzáver a ponecháme ho v miestnosti, kde teplota neklesá pod 20 °C. Asi po dvoch týždňoch sa búrlivé kvasenie upokojí. Hadičkou stočíme do novej nádoby, na ktorú opäť pripevníme kvasný uzáver, a prenesieme dokvasiť do pivnice, kde je teplota okolo 12 °C.
Vareškova poradňa
Med sa vždy oplatí nakupovať u včelára. Ak ho kupujeme v obchode, vždy si treba prečítať etiketu medu a venovať pozornosť povinne zverejňovaným údajom. Prednosť dávame slovenskému medu s jasným označením pôvodu. Kvalitný med sa pri stekaní z lyžičky „ťahá“ a vytvára zreteľné záhyby. Z medu nesmie byť odstránený peľ ani akákoľvek iná zložka, s výnimkou prípadov, keď tomu pri odstraňovaní cudzích látok, najmä filtráciou, nemožno zabrániť. Kvalitný med nepotrebuje žiadne konzervačné látky, sirupy ani farbivá.
Medová bábovka s jablkami
Potrebujeme:
2 hrnčeky polohrubej múky, 1 hrnček hladkej múky, 1 prášok do pečiva, 1 kl škorice, 2 vajcia, 1/2 hrnčeka oleja, 1/2 hrnčeka vody, 1 hrnček cukru, 1 hrnček nahrubo nastrúhaných jabĺk, 1 hrsť posekaných orechov a hrozienok, 3 PL medu
Postup:
1. Do misky preosejeme múku s práškom do pečiva a so škoricou. Vo väčšom hrnčeku alebo v miske vidličkou rozšľaháme vajcia s olejom, vodou a cukrom.
2. Hmotu nalejeme k múke a vymiešame cesto. Pridáme jablká, med, orechy a hrozienka, premiešame a nalejeme do vymastenej a vysypanej formy. Pomaly pečieme pri 170 °C asi 60 minút.