Zo zdravej strukoviny lupiny sa dá vyčarovať aj rezeň

, 25.10.2016 13:00
lupina
Zdravie v strukovine. Autor:

Vedeli ste, že strukovina lupina je ideálnou alternatívou sóje? Obsahuje veľa bielkovín a zdravých živín. Môžete si z nej urobiť aj rezeň!

Sója bola dlhý čas považovaná za zdravý zdroj bielkovín, obľúbená predovšetkým u vegánov a vegetariánov, ale dopustiť na ňu nedali ani športovci a konzumenti zdravej výživy. Pre nežiadúce účinky je však neustále kritizovaná. Dnes má silnú konkurentnku: Lupinu!

Čo je lupina?

Strukovina. Sladké lupiny majú len zlomok horkosti originálnej lupiny, a preto sú pre človeka jedlé. Semená tejto rastliny obsahujú veľké množstvo bielkovín, porovnateľné so sójou. V Portugalsku je lupina dobre známa už dlho, ponúkajú ju na hryzkanie ako oriešky v mnohých baroch.

Zaujímavá pre vegetariánov

Sladká lupina neobsahuje škrob, je bezlepková, bez laktózy a cholesterolu. Obsahuje všetkých osem esenciálnych aminokyselín a 30–40 percent bielkovín. Obzvlášť cenná je aminokyselina lyzín, ktorá sa v obilninách takmer vôbec nenachádza. Znamená to, že lupinu môžeme vnímať ako zdravú pochúťku, z ktorej nepriberieme. Pre vegetariánov a vegánov je zaujímavá práve pre spomínaný vysoký obsah bielkovín.

Kde ju nájsť?

Z lupinovej múky sa už bežne pečie pečivo, medzičasom sa v obchodoch začali objavovať ďalšie lupinové produkty. Mlieko, jogurt, ale už aj párky, hamburger či gyros. Ponuka je bohatá.

Ako ju pripraviť?

Od jednoduchých müsli a chutných tyčiniek cez pikantné jedlá ako je hamburger z lupiny, až po zdravé dezerty. Topkou je určite čokoládová pena s lupinou, lupinová zmrzlina s mätou či palacinky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#vegánstvo #strukovina #sója #lyzín #lupina #lepok #bielkoviny #chudnutie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Vláknina prospeje vášmu žalúdku a prečistia sa vám črevá.
Neznepríjemňujte si život spormi na...

+ Nepreceňujte svoje sily, práve dnes by vás mohli zradiť všetky možnosti.
Prekážky budú priveľké, len ak na...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk