Moderná novinka – príprava trasením
Novým moderným spôsobom prípravy dezertov či múčnikov je príprava „trasením“. Postačí nám uzatvárateľná nádoba, do ktorej vsypeme alebo nalejeme suroviny na cesto alebo náplň. Potom nádobu uzavrieme a poriadne nádobou niekoľko sekúnd trasieme – základ dezertu je tak pripravený rýchlo.
Vareškova poradňa
Jedným z plodov leta sú čerešne, ktoré sú súčasťou nejedného letného dezertu. Ak chceme na prípravu dezertu použiť čerešne olúpané, bez šupiek, môžeme ich krátko spariť horúcou vodou. Šupku potom možno stiahnuť pomocou malého ostrého noža. Sparením a odstránením šupky však plody čerešní prídu o časť svojich zdraviu prospešných látok.
Z pravidiel mrazenia
Najjednoduchším a aj jedným z najzdravších spôsobov uchovania ovocia na dlhú dobu je zmrazenie. Mraziť treba kvalitné čisté ovocie, a to čo najrýchlejšie. Preto je lepšie rozdeliť ho na menšie porcie do nepriedušných vreciek alebo škatuliek, ktoré zabránia naberať pachy z ostatných potravín.
„Bystrý“ kokteil
Zaujímavým variantom je ľahký kokteil na zlepšenie myslenia. Stačí rozmixovať papáju s 50 ml citrónovej šťavy, so 100 ml jablkovej šťavy a 100 ml minerálnej vody. Okrem toho, že ide o pochúťku, podporuje tento nápoj činnosť mozgových buniek. A navyše je bohatý na vitamíny A, C, draslík, vápnik a železo.
Citrónová pena s lesným ovocím
Potrebujeme:
400 ml smotany na šľahanie, 4 žĺtky, 4 PL práškového cukru, najemno nastrúhaná kôra z polovice citróna, 100 ml čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy, ovocie a lístky mäty na ozdobu
Postup:
1. Zo žĺtkov a z cukru vyšľaháme penu a zmes preložíme do parného kúpeľa. Primiešame citrónovú šťavu a kôru a šľaháme asi 8 minút do zhustnutia.
2. Potom misku z parného kúpeľa zložíme a šľaháme ďalej, kým zmes nevychladne. Potom vyšľaháme šľahačku dotuha, opatrne ju primiešame do citrónovej zmesi a ihneď podávame ozdobené lesnými plodmi a lístkami mäty.