Pri mäse to nie je žiadne prekvapenie. Ale mrazničky slovenských domácností sú tiež plné zamrazeného ovocia alebo zeleniny. Nie je to rozhodne zlá voľba. So zamrazením dokážeme uchovať množstvo chutných potravín dlhšie použiteľných, pričom aj ich zdravé zloženie trpí menej ako keď ovocie varíme dlho do džemov či zavárame a pridávame k nemu množstvu cukru.
Pri zamrazovaní potravín by mal platiť istý postup. Nie je dobré nechávať ovocie alebo zeleninu mokré, hoci umyť ich pred skladovaním sa odporúča. Určite však potraviny ako fazuľové struky či hrášok alebo čerešne nechajte pred vložením do mikroténového vrecka a umiestnením do mrazničky preschnúť.
Niektoré ovocie môžete nakrájať na menšie kúsky (napríklad jablká alebo hrušky a broskyne). Z niektorého môžete rozmixovať pyré, ktoré sa skladuje najľahšie a zároveň je aj alternatívou na rýchly a zdravý dezert – ide vlastne o ovocnú dreň.
„V nových typoch mrazničiek nájdeme napríklad inováciu proti kolísaniu teploty, ktorá zabraňuje vytváraniu ľadových popálenín na jedle,“ hovorí Darina Papáčová, špecialistka Whirlpool Slovensko. "Je však treba mať na pamäti, že potraviny v mraziacej časti majú svoju odporúčanú dobu uskladnenia,“ upozorňuje.
Dobrým pomocníkom sú lepiace štítky, na ktoré môžete lepiť dátum spotreby. To znamená, že ak napríklad tento rok v júli zamrazíte čerešne, na vrecúško nalepte lístok s dátumom máj 2017. Doba spotreby mrazených čerešní je približne 10 mesiacov.
Čo koľko nechať v mrazničke?
- jablká (12 mesiacov)
- hrušky (8 – 12 mesiacov)
- maliny (8 – 12 mesiacov)
- červené a čierne ríbezle (8– 12 mesiacov)
- čerešne (10 mesiacov)
- broskyne (10 mesiacov)
- slivky (10 mesiacov)
- jahody (10 mesiacov)
- brokolica (8 – 10 mesiacov)
- karfiol (8 – 10 mesiacov)
- špenát (12 mesiacov)
- fazuľové struky (12 mesiacov)
- mrkva (10 – 12 mesiacov)
- hrášok (12 mesiacov)