Základným predpokladom dobre upečenej husi je jej dlhé pečenie, ktoré trvá niekoľko hodín, čím získame istotu, že mäso bude dokonale mäkké, šťavnaté a koža správne prepečená. Najlepšie je privstať si a s pečením začať zavčas ráno.
A. Výber surovín
K surovinám, ktoré budeme potrebovať, patrí, samozrejme, hus – najlepšie po domácky kŕmená dedinská. Pri tradičnej príprave potrebujeme jedno väčšie alebo dve menšie jablká zbavené šupky a jadrovníkov, celú rascu a soľ.
B. Čistenie a ochutenie
Prvou fázou je čistenie husi – najprv ju poriadne umyjeme a ak treba, zbavíme ju zvyškov peria. Dôležitou fázou je ochutenie mäsa – zvnútra aj zvonku ju posolíme a poriadne potrieme rascou. Očistené jablko či jablká rozkrojíme na polovicu alebo na štyri časti a tie vložíme dovnútra kačice.
C. Začiatok pečenia
Po ochutení prichádza na rad pekáč, do ktorého pripravenú hus položíme prsami nahor. Hydinu prikryjeme vrchným dielom pekáča a zatiaľ mäso nepodlievame. Pečieme v rúre nastavenej na 100 °C, a štyri až päť hodín nemusíme rúru otvárať, hus sa pri takej teplote nepripečie.
D. Podlievanie husi
Po piatich hodinách zlejeme masť so šťavou z pekáča do kastrólika, ale primerané množstvo masti aj šťavy ponecháme na dne pekáča. Samotnú hus polejeme masťou a šťavou. Potom nastavíme teplotu v rúre na 180 °C a túto teplotu ponecháme podľa potreby a veľkosti hydiny, aby bolo mäso dokonale mäkké.
E. Zapečenie kôrky
Pred dokončením pečenia zložíme vrchný diel pekáča, opäť husacie mäso polejeme šťavou s tukom a pečieme odkryté, až kým nedosiahneme krásne zlatistú chrumkavú kôrku. V tej chvíli je hus hotová a pripravená na rozdelenie na porcie. Pred podávaním netreba zabudnúť vyňať jablká.
F. Výber prílohy
Vypečenú a vychladnutú husaciu masť zlejeme napríklad do pohára a môžeme ju použiť pri ďalšom varení alebo na vyprážanie. Chutí aj na lokši či chlebe. Pečenú hus, ktorej mäso je lahodné, chrumkavé a pritom vláčne, podávame so žemľovými či zemiakovými knedľami a s dusenou kapustou. U nás sú však veľmi obľúbené zemiakové lokše.