Sezónne zázraky zo záhrady! Viete, prečo ich treba jesť?

09.10.2015 11:00
slivky, hrušky, hrozno, jeseň
Priamo zo záhrady, len sa zahryznúť. Autor:

Jeseň ponúka množsvo chutného a zdravého ovocia, nepremeškajte sezónu.

Slivky

Sú vynikajúcim zdrojom energie medzi jedlami. Poskytujú mnoho vitamínov a minerálov – provitamín A, vitamíny skupiny B, vápnik, železo, horčík, draslík. Obsahujú aj veľa fruktózy, čo spôsobuje, že oproti iným druhom ovocia majú veľa kalórií.

Jablká

Sú ideálnou zdravou desiatou, ale pomáhajú aj pri chudnutí. Môže za to vláknina pektín, ktorá vyvoláva dlhší pocit nasýtenia v žalúdku, následne prijímame menej kalórií. Vďaka tomu sa hladina cukru drží na konštantných hodnotách a neprichádza pocit vlčieho hladu.

Broskyne

Oranžové a červené sfarbenie naznačuje, že broskyne majú v šupke a v dužine vysoký obsah karoténov, ktoré patria medzi výrazné antioxidanty. Vysoký obsah niacínu v kombinácii s horčíkom, selénom a zinkom zlepšuje náladu a odstraňuje nervozitu. Broskyňám neprospieva dlhé skladovanie a mali by byť skonzumované krátko po zbere.

Hrušky

Sú síce viac sladké ako jablká, napriek tomu nie sú menej zdravé. Obsahujú menej tuku aj ovocných kyselín než jablká. Vzhľadom k menšej kyslosti sú žalúdkom viac tolerované ako jablká, dokonca aj u detí. Pre vysoký obsah vlákniny majú pozitívny vplyv najmä na trávenie.

Hrozno

Obsahuje vitamíny C a A, ktoré sú mimoriadne prospešné pre pokožku. Hrozno pôsobí močopudne a pomáha tak z tela vyplavovať škodliviny, zlepšuje funkciu obličiek a pečene. A tým pádom sa zlepšuje aj celkový vzhľad pokožky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Jablká #jeseň #slivky #hrušky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Zmeňte svoj životný štýl od základov, prospeje vám to.
V pracovnej oblasti dokážete všetko čo si...

+ Ak nemáte dobrý deň, nevadí, zaspievajte si, prospeje vám to.
Nikdy si nič nedokážete tým ak sa nebudete...