Pestrá ponuka polievok
Polievky majú v oblastiach okolo Dunaja, ako aj na celom Slovensku, dlhú tradíciu. Jedávali a jedávajú sa nielen na obed, ale aj na raňajky a večeru. Oproti zvyšku Slovenska má významné postavenie rybacia polievka – halászlé a gulášová polievka, obe s maďarským pôvodom. Ale domáci si pochutnajú aj na dobrej slepačej či hovädzej polievke.
Rafinovaný perkelt
Obľúbenou mäsovou pochúťkou je perkelt, podobný gulášu, ale rafinovanejší, je asi jedným z najznámejších jedál regiónu. Môže sa pripravovať z rôznych druhov mäsa, nielen hovädzieho a bravčového, ale napríklad aj z kuracieho. Dôležitá je najmä paprika, ktorá sa tu používa čerstvá, kyslá i sušená, celá, krájaná aj mletá.
Rak je výborná dobrota
Dunaj býval kedysi rajom rakov, ktorých obyvatelia zbierali pri brehoch rieky a potom pripravovali. Vhodením raka do vriacej vody ho usmrtili, ale iba to by nestačilo, aby sa mäso dalo jesť. Raky bolo treba 15 až 20 minút variť. Namiesto vody niekedy použili pivo. Uvarené raky boli krásne červené.
Dolnozemská pochúťka: Opekané rybacie klobásky so slaninou
Potrebujeme:
1 kg mäsa sladkovodných rýb, 100 g slaniny, 50 g strúhanky, 1 PL krupice, 100 g masla, 2 vajcia, 2 žĺtky, štipka nového korenia, soľ, mleté čierne korenie
Postup:
1. Najskôr pripravíme slaninový základ tak, že slaninu pokrájame a vyškvaríme na panvici alebo v kastróle.
2. Ryby potom na vyškvarenej slanine opečieme, podlejeme horúcou vodou a udusíme, potom ich zbavíme kože a vykostíme.
3. Napokon mäso zomelieme, pridáme rozpustené maslo, strúhanku, krupicu, 2 celé vajíčka a 2 žĺtky, korenie a soľ podľa chuti, zmes premiešame, natlačíme do črievok a klobásky opekáme na oleji.