Archeológovia zistili, že už človek z kamennej doby maškrtil divo rastúce jahody. Prvé zachované správy o liečebných účinkoch jahôd však pochádzajú z dôb slávneho gréckeho lekára Hippokrata.
A vedeli ste o jahodách aj toto?
Veľkoplodé odrody
Nová epocha v pestovaní veľkoplodých jahôd sa začala až po objavení Ameriky, v priebehu 17. storočia. Najprv doviezli do Európy sadenice jahôd virgínskych, o niečo neskôr čilských jahôd. Pri zrode prvých veľkoplodých odrôd boli práve tieto dva dovezené druhy, ktorých krížením vznikla veľká jahoda ananásová.
Trhať so stopkou
Jahody zberáme najlepšie dopoludnia, keď na nich uschne rosa, ale ešte ich slnko príliš nezohreje. Trháme ich aj so stopkou. Zrelé jahody majú sviežo červenú farbu a ľahko ich oddelíme od stopky. Červeno-biele, biele alebo dokonca zelené jahody sú nezrelé a sú ochudobnené nielen o chuť a vôňu, ale aj o prospešné látky.
Pozor na hnilobu
Pri nákupe jahôd dbáme na to, aby boli dobre vyzreté, pekne voňali, neboli otlačené, nahnité ani plesnivé. Jahody sa rýchlo kazia a podliehajú hnilobe. Skladujeme ich voľne rozložené v chladničke alebo v chladnej pivnici, kde vydržia aj niekoľko dní. Plody umývame a stopky odstraňujeme až krátko pred spracovaním.
Boj so škvrnami
Pri postriekaní odevov jahodami sa najprv snažíme odstrániť čo najviac šťavy opláchnutím pod studenou vodou, alebo šťavu odsajeme pomocou bavlnenej utierky. Potom zmiešame liter teplej vody s polovicou lyžičky tekutého pracieho prostriedku a lyžicou octu. V takto pripravenom roztoku máčame postihnuté miesto asi 15 minút.
Očistná jahodová kúra
Vďaka jahodám si môžeme výborne prečistiť a celkovo zregenerovať celý organizmus. Počas dvoch až troch dní konzumujeme len čerstvé jahody, najlepšie domáce alebo v bio kvalite, k nim po dúškoch popíjame dva a pol litra čistej neperlivej vody, nič viac.
Pozor na alergiu
Niektorí ľudia reagujú na jahody alergicky, objaví sa im napríklad žihľavka či pľuzgieriky na perách a v ústach. Postihnutí jedinci by mali skúsiť jesť biologicky pestované jahody, pretože tieto reakcie často vyvoláva kontaminácia toxickými látkami – hnojivami či postrekmi. Ak sa reakcia opakuje, môže alergiu spôsobiť vysoký obsah trieslovín.
Vareškov tip: Gratinované jahody
Pol kila jahôd očistíme a rozpolíme. Štvrť kila tvarohu zmiešame s dvoma žĺtkami, 50 g práškového cukru a vanilkovým cukrom. 125 ml šľahačkovej smotany ušľaháme a pridáme k tvarohovému krému. Jahody rozložíme do zapekacej misky a zakryjeme ich tvarohovým krémom. V predhriatej rúre zapekáme asi 20 minút.