Varenie špargle
Špargľu varíme v podlhovastej hlbokej nádobe v dostatočnom množstve osolenej vody zmiešanej s lyžičkou masla a lyžičkou cukru. Úplne ponorenú špargľu varíme 15 až 20 minút. Druhým variantom je varenie vo vysokej úzkej nádobe, ktorú naplníme vodou tak, aby siahala do polovice zväzku špargle.
Pozor na zámenu
Medvedí cesnak má mierne štipľavú vôňu a chuť. Pozor na zámenu s jedovatou konvalinkou vonnou alebo jesienkou, najistejšie sa cesnak medvedí rozlíši práve svojou cesnakovou vôňou. Túto rastlinu vraj vyhľadávajú medvede po zimnom spánku, aby si prečistili žalúdok, črevá a krv, odtiaľ zrejme jeho názov.
Čierny koreň
Čierny koreň je málo známa, ale veľmi chutná rastlina. Má tú výhodu, že sa vyberá zo zeme aj v zime, keď je málo čerstvej zeleniny. Obsahuje veľa vápnika a železa a fosforu. Názov má od svojej čiernej šupky, ktorú treba pred prípravou dobre oškrabať. Koreň je potom úplne biely.
Polievka z medvedieho cesnaku
Potrebujeme:
2 PL masla, 2 PL hladkej múky, zväzok byliniek podľa chuti, 100 ml smotany, zväzok medvedieho cesnaku, soľ, čierne korenie
Postup:
1. Z hladkej múky a masla pripravíme svetlú zápražku, zalejeme ju hydinovým vývarom a dôkladne prevaríme so zväzkom byliniek.
2. Polievku precedíme, dochutíme, vložíme smotanu, maslo, medvedí cesnak a rozmixujeme.
3. Do hotovej krémovej polievky z medvedieho cesnaku ešte vložíme pred podávaním lyžicu smotany na zjemnenie.