Strukoviny sú bohaté na živiny, najmä na vlákninu a bielkoviny, hoci ich nevýhodou je často zveličované nadúvanie. Strukoviny sú významnou zložkou vegetariánskych jedál a ich použitie je bežné vo svetovej kuchyni, napríklad v Indii, Číne či Mexiku.
Fazuľa
Pravdepodobne najznámejšia strukovina. Fazuľa sa dnes pestuje v celom tropickom, subtropickom a miernom pásme. Obsahuje veľa vlákniny, bielkovín, vitamínu B, draslíka a nízke percento tukov. Varí sa dlhšie ako iné strukoviny, ale po namočení cez noc zmäkne a jej varenie môžeme výrazne skrátiť použitím tlakového hrnca.
Šošovica
Šošovica bola jednou z prvých poľnohospodárskych plodín. Predáva sa celá, lúpaná aj polená a možno ju konzumovať varenú, ale aj naklíčenú, varí sa 10 až 45 minút, niektoré druhy nie je potrebné pred varením namáčať. Obsahuje veľa vlákniny a bielkovín.
Hrach
Hrach pochádza z oblasti Stredomoria a Blízkeho východu, dnes sa pestuje najmä v celom miernom podnebnom páse aj v chladnejších horských oblastiach trópov. Obsahuje veľa škrobov, rozpustnej i nerozpustnej vlákniny a napríklad aj antioxidant luteín.
Sója
Sója je dosť kontroverzná potravina, diskutabilné je používanie geneticky modifikovanej sóje, ktorej pestovanie nie je v Európskej únii povolené. Zdraviu prospešná je v takzvanej fermentovanej podobe, obsahuje veľa bielkovín, probiotík a vitamínu K2.
Cícer
Cícer začali ľudia pestovať už pred 7 500 rokmi na Strednom východe. Bol jednou z prvých poľnohospodárskych plodín v tejto oblasti. Z cícera sa melie aj múka, v Indii zvaná besan. Cícer obsahuje najmä škrob, nerozpustnú i rozpustnú vlákninu, jednoduché cukry a veľa bielkovín. Jeho významnou zložkou sú farbivá – karotenoidy.
Arašidy
Arašidy, čiže búrske oriešky, nie sú napriek svojmu názvu a použitiu orechmi, ale strukovinou. Rastliny podzemnice olejnej pochádzajú z údolia rieky Paraguaj. Obsahujú sacharidy, bielkoviny, veľa tuku či vitamín E. Vyrába sa z nich napríklad arašidové maslo.