Rozmanité podoby vianočky

Vianočka ako symbol najkrajších sviatkov roka sa piekla v rozličných podobách – väčšinou iba z kysnutého cesta a zapletala sa z viacerých prameňov.

18.12.2014 15:00
vianočka, Vianoce, kysnuté cesto Foto:
Zapletanie vianočky si vyžaduje určitú zručnosť.
debata

Do pece sa potom dostala v krásnej keramickej forme. Technika zapletania bola veľmi variabilná.

Klasická vianočka: 4+3+2

Vykysnuté cesto rozdelíme na deväť rovnakých dielov, ktoré vyvaľkáme na rovnako dlhé pramene. Spodné poschodie robíme zo štyroch prameňov, ďalšie poschodie z troch prameňov a posledné dva pramene omotáme navzájom okolo seba.

Z piatich prameňov: 3+2

Cesto rozdelíme na päť dielov, z každého urobíme hrudu a necháme asi 10 minút odpočívať. Potom všetky rozvaľkáme na rovnaké pramene. Všetkých päť prameňov položíme pred seba, dobre spojíme a vianočku pletieme postupne z 2 a 3 prameňov.

Zo šiestich prameňov: 3+2+1

Ide o pletenie zo šiestich rovnako dlhých prameňov, keď spodné poschodie bude tvoriť vrkoč upletený z troch prameňov, prostredné poschodie tvoria dva prepletené pramene a navrch sa dá jeden prameň ľahko otočený okolo svojej vlastnej osi.

Z deviatich prameňov: 3+3+3

Cesto rozdelíme na deväť dielov, tri diely budú o niečo hrubšie ako ďalšie tri, ktoré zase budú hrubšie ako tri zostávajúce. Najskôr upletieme vrkoč z troch hrubých prameňov, potom z troch tenších prameňov a úplne navrch z troch najtenších prameňov.

Z desiatich prameňov: (3+2)+3+2

Cesto rozdelíme na desať dielov, z ktorých vyvaľkáme rovnaké pramene. Spodné poschodie tvorí vrkoč z troch prameňov, vedľa neho príde vrkoč iba z dvoch prameňov. Prostredné poschodie tvorí vrkoč z troch prameňov, navrch príde vrkoč z dvoch prameňov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Vianoce #vianočné pečenie #vianočka

+ Začnite čítať viac kníh, pomôže vám to oddychovať a vypnúť.
Ak chcete niečo dosiahnuť, nepodceňujte sami seba....

+ Ranné cviky by vám prospeli viac ako si myslíte.
Vždy máte viac možností, preto sa nerozhodujte unáhlene....