Do pece sa potom dostala v krásnej keramickej forme. Technika zapletania bola veľmi variabilná.
Klasická vianočka: 4+3+2
Vykysnuté cesto rozdelíme na deväť rovnakých dielov, ktoré vyvaľkáme na rovnako dlhé pramene. Spodné poschodie robíme zo štyroch prameňov, ďalšie poschodie z troch prameňov a posledné dva pramene omotáme navzájom okolo seba.
Z piatich prameňov: 3+2
Cesto rozdelíme na päť dielov, z každého urobíme hrudu a necháme asi 10 minút odpočívať. Potom všetky rozvaľkáme na rovnaké pramene. Všetkých päť prameňov položíme pred seba, dobre spojíme a vianočku pletieme postupne z 2 a 3 prameňov.
Zo šiestich prameňov: 3+2+1
Ide o pletenie zo šiestich rovnako dlhých prameňov, keď spodné poschodie bude tvoriť vrkoč upletený z troch prameňov, prostredné poschodie tvoria dva prepletené pramene a navrch sa dá jeden prameň ľahko otočený okolo svojej vlastnej osi.
Z deviatich prameňov: 3+3+3
Cesto rozdelíme na deväť dielov, tri diely budú o niečo hrubšie ako ďalšie tri, ktoré zase budú hrubšie ako tri zostávajúce. Najskôr upletieme vrkoč z troch hrubých prameňov, potom z troch tenších prameňov a úplne navrch z troch najtenších prameňov.
Z desiatich prameňov: (3+2)+3+2
Cesto rozdelíme na desať dielov, z ktorých vyvaľkáme rovnaké pramene. Spodné poschodie tvorí vrkoč z troch prameňov, vedľa neho príde vrkoč iba z dvoch prameňov. Prostredné poschodie tvorí vrkoč z troch prameňov, navrch príde vrkoč z dvoch prameňov.