Pestovatelia rozlišujú dva základné druhy majoránu: jednak francúzsky kríčkový, mohutného vzrastu a bohato rozvetvený a nemecký menšieho vzrastu s jemnejšou vôňou i chuťou.
Upokojí a prelieči
Vďaka svojmu zloženiu majorán pomáha pri svalových kŕčoch, upokojuje, pôsobí dezinfekčne a protizápalovo, uľahčuje odkašliavanie, zvyšuje vylučovanie žlče a moču. Podáva sa pri nechutenstve, inhaluje sa pri nádche, nachladnutí a bronchitíde.
Skvelá pochutina
Majorán má oveľa jemnejšiu arómu ako oregano, chutí v porovnaní s ním menej korenisto a jemne sladkasto. Jeho aróma sa výborne hodí do zabíjačkových dobrôt alebo k výdatným zimným pokrmom – do zemiakovej polievky alebo do jedál z diviny.
Rýchly recept: Zapečená jaternicová kaša s majoránom, pečeňou a bôčikom
- 800 g bravčovej hlavy
- 230 g žemlí
- 160 g vody
- 100 g vývaru z mäsa
- 100 g bravčovej pečene
- 70 g bravčových pľúc
- 70 g bravčového bôčika s kosťou
- 40 g cibule
- 40 g masti
- cesnak
- soľ
- citrónová kôra
- nové korenie
- čierne korenie
- majorán
Postup:
1. Bravčovú hlavu, pľúca a bôčik uvaríme spolu s cibuľou v mierne osolenej vode, mäkké mäso vykostíme a rozsekáme nadrobno. 2. Pečeň pomelieme na mlynčeku, pridáme roztlačené, vo vode namočené žemle, rozsekané mäso, rozotrený cesnak, nastrúhanú citrónovú kôru, rozdrvený majorán, mleté korenie a vývar z mäsa. 3. Všetko starostlivo premiešame, kašu osolíme, preložíme do pekáča vymasteného masťou a upečieme.
Tip lenivého labužníka
Hrnček kuskusu prelejeme vriacou vodou, necháme nasiaknuť, do vody pridáme citrónovú šťavu (kuskus bude pekný biely), preložíme do misy, premiešame s jemne nastrúhanou citrónovou kôrou, osolíme, okoreníme a vmiešame nasekané lístky čerstvého majoránu.