Krátky sprievodca pestovaním húb

17.11.2014 11:00
huby na strome, jeseň, pestovanie hb
Huby nerastú len v prírode. Vo vhodných podmienkach si ich vypestujete aj doma. Autor:

Ak patríte k milovníkom húb, ale nemáte čas na dlhé hubárske vychádzky, skúste si ich vypestovať doma a môžete ich žať po celý rok.

Stačí len zabezpečiť vhodné podmienky a pochutnáte si na hlive, šampiňónoch, shiitake či ďalších skvelých hubách.

Nákup sadby

Pri nákupe sadby sú výbornou možnosťou vopred pripravené balíky so substrátom a podhubím. K tomu všetkému je priložený podrobný návod, ako sa o túto sadbu starať. Na začiatok treba staviť na istotu a zvoliť šampiňóny či hlivu.

Teplota pestovania

Huby potrebujú špeciálne podmienky. Väčšinou používame metódu šoku, keď najprv hubám doprajeme vyššiu teplotu 24 – 29 °C a následne ich po určenom čase premiestnime do prostredia s teplotou 14 °C. Tak sa prebudí podhubie.

Pestovanie na strome

Pestovatelia, ktorí majú záhradu či kus lesa so stromami, ich môžu využiť na aplikáciu sadby, pre iných je to trochu komplikované. Medzi vhodný porast patria brezy, duby, smreky, jedle alebo borovice. Väčšinou postačí aj niekoľko kusov.

Sadba do dreva

Na pestovanie sa použijú klátiky dreva. Najlepšia je jelša či hrab, nie ihličnany, tie odborníci neodporúčajú vôbec. Vŕtačkou si pripravíme diery, do ktorých dáme sadbu a zatmelíme ich. V dreve huby porastú oveľa dlhšie, ako napríklad v substráte.

Huby v obale

Jednoduché riešenie – kúpime si asi dvojkilový kváder substrátu s podhubím, ktorý je uzavretý v plastovom obale. Z týchto kvádrov môžete vypestovať až 700 g plodníc týždenne. Kváder vyberieme z obalu a dáme na teplé, svetlé a vlhké miesto.

Pestovanie vo vreci

Stačí veľké polyetylénové priehľadné vrece, do ktorého zmiešame substrát s nasekanou slamou, zalejeme horúcou vodou, necháme deň odstáť, potom substrát vysypeme a premiešame so sadbou. Po dvoch týždňoch vrece prerastie podhubím.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#huby #pestovanie #tepelné spracovanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Na raňajky si dáte ovsenú kašu, bude to pre vás lepší začiatok do dňa.
Pozor na únavu a nedostatok spánku,...

+ Zmena šampónu vám pomôže s lupinami a vaše vlasy budú vyzerať zdravšie.
Vďaka svojej prirodzenej intuícii...