Cesta prípravy kysnutého cesta

Pri príprave kysnutého cesta je dôležité mať všetky suroviny už vopred odvážené a v teplej miestnosti.

31.10.2014 07:00
kysnutie - kysnuté koláče - cesto Foto:
Nie je dobré snažiť sa kysnutie urýchliť. Nebuďme netrpezliví a nedávajme misu s cestom príliš blízko zdroja tepla.
debata

Ak chcete cesto vypracovať ráno, je najlepšie vytiahnuť suroviny už večer. Cez noc sa ohrejú a cesto lepšie a rýchlejšie vykysne.

Kvások do cesta

Pri príprave kvásku treba zahriať mlieko na teplotu 25–30 °C. Kvasnice by rozhodne nemali prísť do styku s príliš horúcim mliekom a nemajú rady ani rozdielne teploty. Platí to aj pre tuky – majú byť vlažné, nie horúce.

Miesenie cesta

Skúsené kuchárky miesia cesto o niečo redšie. Nesmierne záleží na prepracovaní – do cesta by sa malo dostať veľa vzduchu, aby dobre kyslo. S tukmi opatrne – priveľa tuku totiž spomaľuje kysnutie.

Kysnutie cesta

Pri kysnutí cesto občas premiesime – dostane sa doň čerstvý vzduch a unikne nahromadený kysličník uhličitý. Pred kysnutím cesto zotrieme zo stien misy, povrch cesta zľahka posypeme múkou a misu zakryjeme.

Rýchlosť kysnutia

Nie je dobré snažiť sa kysnutie urýchliť. Nebuďme netrpezliví a nedávajme misu s cestom príliš blízko zdroja tepla. Cesto síce rýchlo vyskočí, ale potom v rúre klesne a výsledkom bude nevydarený a tuhý koláč.

Potretie cesta

Tesne pred vložením pečiva do rúry jeho povrch potrieme bielkom alebo rozšľahaným celým vajcom – dosiahneme tak správny lesk a farbu. Ak nechceme pečivo príliš tmavé, potom ho potrieme bielkom zriedeným vodou.

Pečenie cesta

Koláče pečieme v dobre vyhriatej rúre. Po zapečení, ktoré trvá 5–10 minút, keď póry na povrchu zatuhnú, zmiernime teplotu na 150 °C asi na 20 minút, aby sa koláč rovnomerne prepiekol. Dopekáme pri 80 °C ešte asi 15 minút.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #príprava #kysnuté cesto #miesenie #kvások

+ Pri športe si vyberajte také aktivity, ktoré vám spevnia brušné svalstvo.
Využívanie aplikácií na zlepšenie...

+ Praktikovanie vďačnosti posilňuje pozitívny pohľad na život.
Nie všetko, čo je lacné je aj kvalitné, aby ste...