Príčiny nižšej spotreby možno hľadať jednak v nezvyčajnej chuti tohto mäsa, jednak v nedostatočných vedomostiach o jeho výživných a kulinárskych hodnotách.
Vlastnosti jahňaciny
Jahňacie mäso je svetlé tehlovočervené, pevné, jemné a krátko vláknité, slabo aromatické, má charakteristickú vôňu a sladkastú chuť. Patrí medzi najšťavnatejšie druhy mäsa medzi jatočnými zvieratami. Jahňacina má podobné vlastnosti ako baranie mäso či mäso kozliat.
Vek jahňaciny
Jahňacina je mäso pochádzajúce z mladých kusov zvierat vo veku do šiestich mesiacov. Ide o mäso veľmi kvalitné, vyrastené vo väčšine prípadov vďaka materskému mlieku a čerstvej výživnej pastve, teda je biologicky vysoko hodnotné, a preto aj veľmi zdravé.
Jahňacina vo výžive
Jahňacina spĺňa dnešné požiadavky na zdravú a plnohodnotnú výživu vysokou biologickou a dietetickou hodnotou. Výskum v oblastiach so silným zamorením pôdy ťažkými kovmi ukázal, že látky obsiahnuté v pôde a pastve sa v jahňacine vyskytujú len v minimálnom množstve.
Zdravie v jahňacine
Jahňacina je dobre stráviteľná, má vysoký obsah dôležitých aminokyselín, vitamínov a minerálnych látok. Vďaka svojmu zloženiu sa jahňacie mäso odporúča napríklad pri žlčníkových diétach, takisto pri zvýšenej hladine cholesterolu v krvi a vhodné je aj pre srdciarov.
Koreniny a marinovanie
Tradične sa jahňacina upravuje s cesnakom a bylinkami, napríklad majoránom, pamajoránom či tymianom. Mäso sa niekedy zvykne nakladať do nálevu, najmä do zmesi vody s octom či do kyslého mlieka. Kyseliny v octe alebo mlieku pomáhajú uvoľniť svalové vlákna.
Jahňacina v kuchyni
Jahňacie mäso by malo byť vždy dobre vyzreté, odblanené a zbavené všetkých šliach. Každá časť jahňacieho mäsa vyžaduje inú úpravu. Celá stehno, chrbát, bok a plece sú vhodné na pečenie, kotlety z chrbta a plátky zo stehna sú ideálne okrem pečenia aj na vyprážanie či grilovanie.