Mäso si má odpočinúť
Hovädzie mäso určené na grilovanie má byť čerstvé, pričom treba pamätať na to, že grilovaná hovädzina sa konzumuje polosurová. Vnútorná teplota by nemala presiahnuť 71 °C. Pred podávaním netreba zabudnúť mäso na chvíľu nechať odpočinúť.
Slaný nálev
Slaný nálev uchováva počas grilovania šťavnatosť mäsa vďaka účinkom osmózy. Základný recept na nálev: lyžička soli a lyžička cukru alebo iného sladidla na každý hrnček vody. Ďalšie prísady, ako sú bylinky, cesnak či liehoviny, záležia len na fantázii kulinára.
Vareškov tip: Grilovaná pečeň
Odblanenú pečeň, zbavenú žiliek a mastných častí, nakrájame na plátky. Tie prešpikujeme prúžkami slaniny a dochutíme korením (nesolíme). Potreté olejom grilujeme z každej strany 3–5 minút. Hotovú pečeň osolíme a ihneď podávame s chlebom alebo hranolčekmi, tatárskou omáčkou a so zeleninovým šalátom.
5 vecí, ktoré budeme potrebovať na grilovanie
Hovädzie mäso
Pre naše telo predstavuje toto mäso zdroj hodnotných bielkovín, a tie obsahujú esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo nedokáže vytvoriť samo.
Drevné uhlie
Milovníci klasického grilovania majú najradšej prípravu mäsa na drevnom uhlí, moderné grily majú tvar kupoly s poklopom a kvalitný rošt, ktorý sa ľahko udržuje.
Horčica
Tradičná pochutina sa hodí aj na grilované hovädzie či bravčové mäso, pri rýchlej príprave stačí mäso zľahka natrieť z oboch strán, nechať odležať a potom grilovať.
Borievky
Sú vhodné ako príloha ku grilovanej divine, vďaka vysokému obsahu antioxidantov pôsobia v našom tele ako ochranný štít pred voľnými radikálmi, vírusmi a baktériami.
Worcesterská omáčka
Presné zloženie originálnej worcesterskej omáčky bolo tajomstvom, obsahuje ocot, paradajkový pretlak, cibuľu, cesnak, koreniny a ďalšie, a to tajné, prísady.