Čo patrí k Veľkej noci

19.04.2014 11:00
veľkonočná baba, plnka
Na Veľkú noc sa často pripravuje žemľová plnka. Autor:

K Veľkej noci patria niektoré neodmysliteľné jedlá.

Plnky a paštéty

Plnky si mnohé domácnosti na Veľkú noc neodoprú. Často sa pripravuje plnka žemľová či pravá veľkonočná z bieleho alebo údeného mäsa. Výborné sú tiež paštéty z mletého mäsa, ktoré môžeme netradične zabaliť do plátu lístkového cesta a naplniť vajcom uvareným natvrdo.

Zásobáreň bielkovín

Jedno vajce pokryje 15 percent dennej potreby bielkovín. Bielok sa skladá z vody, dusíka, draslíka, chlóru a vitamínov rozpustných vo vode. Oproti tomu žĺtok obsahuje veľké množstvo bielkovín, tuku, fosforu, minerálnych látok a vitamínov. Vajcia sa na celom svete predávajú vo veľkostiach od S až do XL, podľa kvality v triede A alebo B.

Vareškov tip: Vaječné ragú

Na oleji opražíme nakrájanú cibuľu, posypeme múkou, necháme speniť a postupne za stáleho miešania prilievame studené mlieko a vývar, privedieme do varu a 5 minút na slabom plameni povaríme. Do omáčky vložíme nasekanú pažítku a na šestiny nakrájané vajcia, osolíme a okoreníme.

5 vecí, ktoré budeme potrebovať

Jahňacina
Toto typické veľkonočné mäso patrí medzi najhodnotnejšie zdroje ľahko stráviteľného železa, obsahuje bielkoviny, vitamíny skupiny B a minerálne látky.

Šalátová misa
Či už budeme podávať niekoľko veľkonočných chodov, alebo len neveľa drobností, nesmú nám chýbať misy rôznych veľkostí, napríklad stredne veľká na šalát.

Údené mäso
Neodmysliteľná súčasť veľkonočnej hostiny, v domácnosti sa spravidla varí, niektoré druhy údeného mäsa sa varia už vo výrobe, dajú sa ihneď konzumovať.

Medvedí cesnak
Na jar ho môžeme použiť namiesto klasického cesnaku, pôsobí podobne: ako prírodné antibiotikum, močopudný prostriedok i mierne preháňadlo.

Tymian
Je to ušľachtilý príbuzný druh materinej dúšky, vo voľnej prírode ho nenájdeme, pestuje sa ako liečivá rastlina a korenie, už v rímskej kuchyni sa hojne používal.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#recept #špeciality #Veľká noc
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Namiesto kávy si do práce zoberte zelený čaj, prospeje vám to oveľa viac.
Pripravte si niečo aby ste...

+ Nezabúdajte na teplé oblečenie, nemôžete si dovoliť byť chorý.
Nehádajte sa s kolegami, môže vám to len...