Prospešnosť medu pre ľudské zdravie, rovnako aj jeho liečebné účinky sú známe už po stáročia. Včelári poznajú viacero druhov včelieho medu. Tu je stručný prehľad.
Kvetový nektárový med
Prírodný koncentrát z kvetov rastlín. Je výborne stráviteľný vďaka obsahu jednoduchých cukrov – glukózy a fruktózy, a preto je vhodný najmä pre deti a starších ľudí. Obsahuje peľové zrná rôznych rastlín.
Kvetový pastovaný med
Prírodný kvetový med, špeciálne upravený do krémovej až hustej konzistencie riadenou kryštalizáciou. Pastovaný med si zachováva všetky chuťové i kvalitatívne vlastnosti medu kvetového. Má svetlú až žltkastú farbu.
Lesný med
Lesný med má zlatisto tmavšie farby, čo spôsobujú rastlinné farbivá, ktoré sú obsiahnuté v miazge drevín. Vzniká činnosťou včiel pri spolupôsobení vošiek a ďalšieho hmyzu zo štiav prevažne lesných stromov a kríkov.
Zmiešaný med
Väčšinou obsahuje med zo stromov, rastlín a bylín. Má veľmi rozdielne vlastnosti závislé väčšinou od väčšieho množstva druhov rastlín, z ktorých donášajú včely nektár. Chuť i celkový vzhľad zmiešaného medu sú premenlivé.
Lipový med
Lipový med je jedným z druhov kvetového medu, má jantárovo zlatistú farbu a výraznú vôňu lipových kvetov. Lipový med pochádza z nektáru lipových kvetov, má výraznú vôňu a chuť po mentole.
Agátový med
Agátový med vzniká v teplých oblastiach, má jasnú až ľahko žltkastú farbu s ľahkým zelenkavým odtieňom. V dôsledku mimoriadne vysokého obsahu fruktózy má výrazne sladkú chuť s jemnou arómou.